E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

WhatsApp do t’ju lejojë të hyni në telefonata dhe në një moment të dytë

Me një postim në Facebook, Mark Zuckerberg ka publikuar funksionin e ri WhatsApp, i cili do të dalë në tregun global të hënën e ardhshme. Kjo është mundësia për të hyrë në telefonata dhe thirrjet me video edhe pasi këto të kenë nisur,pra nëse biseda është ende në progres.

Një menu e re e aplikacionit do t’ju lejojë të futni në telefonatë apo thirrje me video për të marrë pjesë së bashku me përdoruesit e tjerë, që janë tashmë të futur në telefonatë. Deri tani, mënyra e vetme për të marrë pjesë në një thirrje, vetëm audio ose edhe video, është t’i përgjigjeni njoftimit që shfaqet në ekran të plotë. Pas kësaj, nuk ka asnjë metodë tjetër për të hyrë në një moment të dytë.

Së bashku me këtë risi, WhatsApp do t’ju lejojë të shihni se kush është brenda bisedës, si dhe përdoruesit e ftuar, por që nuk janë futur ende. Ashtu si thirrjet e tjera me zë dhe video, këto gjithashtu do të jenë të koduara, duke ruajtur privatësinë e pjesëmarrësve.

Me këtë lëvizje, WhatsApp po shtyn drejt shërbimeve të ngjashme të përparuara të komunikimit, të tilla si Zoom dhe Teams, që erdhën në rritje në muajt e pandemisë si pasojë e punës dhe shkollës në distancë. Nuk është ende e qartë nëse funksionaliteti i hyrjes në telefonatat në zhvillim do të jetë aktiv vetëm për smartphone apo edhe për aplikacionin përmes desktopit, i cili në javët e fundit ka marrë një azhurnim për thirrjet pritëse dhe thirrjet video, të kaluara më parë vetëm në versionin celular.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...