E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Vuçiç në panairin e armëve: Serbia promovon paqen dhe stabilitetin

Sot është hapur zyrtarisht në Beograd, Panairi Ndërkombëtar i Armëve dhe Pajisjeve Ushtarake 2021, në prani të presidentit të këtij vendi, Aleksandar Vuçiç. Sipas tij, Serbia do të vazhdojë të forcojë ushtrinë e saj, dhe të zhvillojë më tej industrinë mbrojtëse.

Në fjalën e tij, Vuçiç nënvizoi se “dihet botërisht se Serbia promovon paqen dhe stabilitetin”.

Në ceremoninë e hapjes, ai prezantoi automjetin e ri luftarak shumëfunksional “Lazanski”, i cili u emërua sipas ambasadorit serb të ndjerë së fundmi në Moskë, gazetarit dhe analistit ushtarak, Miroslav Lazanski.

“Në botën e interesave, nuk ka bamirësi për të dobëtit, por respekt për të fortët. Dhe kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zhvillohet industria e mbrojtjes”, tha kreu i shtetit serb.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...