E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Vrau 20.000 njerëz/ Kush ishte Vasili Blokin, xhelati i preferuar i Stalinit

Diktatori sovjetik Stalini, ishte një nga vrasësit masivë më të mëdhenj që ka njohur historia. Por ai vetëm firmoste, ndërsa ekzekutimet kryheshin nga xhelatët e tij, dhe njeriu i tij më i besuar ishte Vasili Blokin.

Një përbindësh me pamje njeriu, që mendohet se ka vrarë gjithsej 20 mijë njerëz, një rekord absolut. Blokin ekzekutoi me dorën e tij 7.000 polakë në Pyllin e Katinit brenda 28 ditësh.

Ai punonte gati pa ndërprerje çdo natë, duke vrarë mesatarisht 300 njerëz, me nga një plumb pistolete pas koke. Zakonisht ekzekutuesit jetonin nën një lloj torture mendore. Ata takonin rrallë familjarët e tyre, dhe shpesh deheshin për të harruar vrasjet që kryenin. Blokin preferonte çajin e nxehtë, para dhe pas ekzekutimeve që kryente.

Për vrasjet në Katin u dekorua nga Stalini me Urdhrin e Flamurit të Kuq. Pas vdekjes së Stalinit më 1953, u detyrua të tërhiqej. Një kombinim i pijeve dhe çmendurisë, thuhet se çoi në vdekjen e tij 2 vjet më vonë. Shkaku i vdekjes u klasifikua zyrtarisht si vetëvrasje.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...