E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Vrau 50 myslimanë, terroristi ankohet se nuk i lejojnë…

Vrau 50 besimtarë myslimanë, por ankohet për mënyrën se si po trajtohet në burg. 28-vjeçari Brenton Tarrant, autor i masakrës në Zelandën e Re, është ankuar për mënyrën se si po trajtohet në qeli. I riu po mbahet në izolim në burgun Auckland.

Terroristi australian ka sulmuar autoritetet se i kanë mohuar vizitat dhe telefonatat, si një e drejtë që e ka çdo i burgosur.

Ai u dërgua në burgun më të izoluar të vendit menjëherë pas daljes në gjyq, një ditë pas sulmit të 15 marsit në Christchurch.

The Sun shkruan se terroristi ka dërguar një ankesë në Departamentin e Korrektimeve se po i privohen të drejta bazike, veçanërisht telefonatat dhe akses i vizitorëve.

Një burim nga Departamenti i Korrektimeve tha: “Ai është nën izolim dhe vëzhgim konstant. Ai nuk përfiton të drejtat minimale. Kështu që jo vizita dhe jo telefonata.”

Sipas rregullave në burgjet e Zelandës së Re, të burgosurit mund të presin vetëm një vizitë 30 minutëshe në javë dhe të paktën një telefonatë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vdekjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...