E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

VIDEO/Talebanët argëtohen në parkun e lodrave, videot bëhen virale

Uashingtoni momentalisht po vazhdon të kërkojë evakuimin e mijëra njerëzve nga Afganistani. Në të njëjtën kohë po kërkon ndihmën e shteteve të tjera, për të pritur përkohësisht këta persona deri në momentin kur të përgatiten letrat me qëllim që dokumentet e tyre për të hyrë në SHBA të kenë përfunduar.

Deri tani vendet që kanë hapur dyert për afganët e rrezikuar nga talebanët dhe i janë përgjigjur pozitivisht kërkesës nga SHBA, janë Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut. Ndryshe nga çfarë mund të mendoni se rreziku ndaj tyre është i madh, disa video që janë bërë virale tregojnë një tjetër realitet.

Disa luftëtarë të lëvizjes politiko-fetare, janë filmuar duke u argëtuar në një park lodrash për fëmijë. Një video postuar në Twitter nga reporteri i “Reuters”, Hamid Salizi, i cili jeton në Kabul, tregon një grup talebanësh duke u argëtuar në një park në qytet, duke luajtur me makinat dhe madje duke u ngjitur mbi kuajt e karuselit.

Një tjetër video që qarkullon në internet thuhet se është marrë në palestrën e pallatit presidencial të Kabulit, pasi u pushtua nga talebanët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...