E diel, 16 Janar, 2022
15.5 C
Tirana

Video/ Shkëputet masa gjigande e akullit në Antarktidë

Një ajsberg i madh që i afrohet madhësisë së Londrës së Madhe është shkëputur nga Antarktida, afër stacionit kërkimor Halley të Britanisë.

Instrumentet sipërfaqësore në Shelfin e Akullit të Brunt konfirmuan ndarjen herët të Premten. Tani nuk ka asnjë në bazë, kështu që nuk ka rrezik për jetën e njeriut.

Anketa Britanike e Antarktikut ka funksionuar në një rol të zvogëluar që nga viti 2017 për shkak të perspektivës së afërt të një lindjeje, shkruan BBC.

Bergu është matur për të mbuluar 1,270 km katrore, gati 490 milje katrore. Halley është pozicionuar pak më shumë se 20 km nga linja e këputjes.

BAS ka një varg pajisjesh GPS në Brunt. Këto transmetojnë informacione rreth lëvizjeve të akullit përsëri në selinë e agjencisë në Kembrixh. Shkencëtarët do të inspektojnë imazhet satelitore pasi ato të bëhen të disponueshme.

Ata dëshirojnë të shohin që asnjë paqëndrueshmëri e papritur nuk shfaqet në platformën e mbetur të rafteve të akullit që mban Halley.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...