E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Veliaj: Teatri i ri Kombëtar do të ndërtohet, për 100 ditë nisin punimet

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, deklaroi se Teatri i ri Kombëtar do të ndërtohet, dhe se për rreth 100 ditë, do të nisin punimet. Deklarata e Veliajt u bë ditën e sotme në një intervistë për rubrikën ”Opinion” në News 24.

Sipas tij, Gjykata Kushtetuese i dha të drejtë Bashkisë Tiranë për shembjen e Teatrit, teksa shtoi se shfuqizimi i ligjit special për kalimin e truallit, nuk ka efekt, pasi skadoi për shkak të afaftit, por edhe pse bashkia vendosi që teatri i ri të ndërtohej me PPP.

Ndër të tjera, Veliaj u shpreh se kryeministri Edi Rama është i vendosur për t’i shkuar deri në fund këtij projekti.

Erion Veliaj: ”Unë nuk hahem dot me gjithologët, janë të pakapshëm për mendjen time modeste. Ishte një vendim për ligjin për PPP kur ne vetë e anuluam. Ai ligj special mbaroi së ekzistuari. Ligji skadoi edhe prej afatit por edhe për faktin se ne vendosim ta bëjmë vetë. Gjykata i dha të drejtë bashkisë që mori vendimin për të prishur Teatrin. Do presim zbardhjen e lejes nga KKT, do respektojmë procedurat dhe besoj në 100 ditë do të nisim punën për Teatrin e ri Kombëtar.

Teatri do bëhet, pyetja është sa kllounë do bëhen. Unë nuk kthehem nga misioni për modernizimin e qytetit. Kryeministri Rama është 100 % i vendosur për t’i shkuar deri në fund projekteve. Këshilla ime për cdo lloj klouni që del e merr aventura, teatri do bëhet. Mund të na vonojnë, por nuk do na ndalojnë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...