E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Fauci: Të vaksinuarit me dy doza në SHBA, duhet të mbajnë maska

Këshilltari mjekësor i Shtëpisë së Bardhë Anthony Fauci tha të dielën se amerikanët plotësisht të vaksinuar duhet të mbajnë maska ​​kur udhëtojnë në pjesë të vendit me norma të ulëta vaksinimi.

Fauci, i cili është gjithashtu kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID), u shpreh se kishte arsye të forta për të mbajtur maska ​​në ato zona sepse vaksinat nuk janë 100 përqind efektive, shkruan New York Post.

”Nëse e vendosni veten në një mjedis në të cilin ka një nivel të lartë të dinamikës virale dhe një nivel shumë të ulët të vaksinës, jeni mjaft i kujdesshëm për t’u siguruar që do të mbroheni edhe pse vaksinat janë shumë efektive.”, tha ai.

Deklarata e Fauct, është  në kundërshtim me Drejtorin e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) Dr. Rochelle Walensky, i cili tha në emisionin “Sot” të NBC më 30 qershor, tha se amerikanët plotësisht të vaksinuar janë “të sigurt nga variantet që po qarkullojnë në Shtetet e Bashkuara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...