E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Vaksinonte miqtë e tij jashtë radhës, jep dorëheqjen Ministri i Shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë i Argjentinës, Gonzalez Garcia dha dorëheqjen ditën e djeshme me kërkesë të Presidentit të vendit, Alberto Fernandez.

Dorëheqja e tij nga posti vjen pas zbulimit të skandalit, ku  ministri u propozonte miqve të tij që të vaksinoheshin jashtë radhës, shkruan Washington Post.

Skandali u zbulua pasi kryetarët e bashkive, ligjvënësve, aktivistëve dhe njerëzve pranë pushtetit politik morën vaksina, pavarësisht se nuk ishin në grupin përparësor të mjekëve, personelit shëndetësor dhe të moshuarve të autorizuar për t’i marrë ato

“Unë po jap dorëheqjen nga posti im në Ministrinë e Shëndetësisë pas kërkesës suaj të qartë,” tha Gonzalez Garcia në një letër të dorëheqjes drejtuar kreut të shtetit.

Ai do të zëvendësohet nga Dr. Carla Ëitsotti, e njohur në Argjentinë, ndërsa ndërmori të negocionte furnizimin me vaksinën ruse për koronavirusin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë". "E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa...

Ministri i Jashtëm kroat: Jem krah Kosovës për njohje nga 5 shtete të BE

''Do jemi në krah të Kosovës që të njihet edhe nga pesë vendet që nuk e njohin ende.'' Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan...

Kim Jong Un e pranon: Koreja e Veriut po vuan nga kriza ushqimore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un deklaroi se vendi po përballet me një krizë ushqimore, për shkak të përmbytjeve, situatës së pandemisë...

Takimi me Kurtin/ Vuçiç: Mbase e fyeva, por nuk pendohem

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka folur për takimin e djeshëm që pati në Bruksel, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në një konferencë për...

Twitter-i bllokoi Presidentin e Nigerisë, ai bllokon Twitter-in në Nigeri

Në mëngjesin e 5 qershorit, 23-vjeçarja Farida Garba (pseudonim)  hapi aplikacionin e saj Twitter për të zbuluar se, si dhe 39 milion përdorues të...