E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Vaksinat e para në BE ‘mund të shpërndahen në tremujorin e parë të 2021’

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Vaksinimet e para të BE kundër COVID-19 mund të nisin në tremujorin e parë të 2021, sipas një shefi shëndetësor evropian.

Andrea Ammon, drejtoreshë e Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), tha se një mundësi e tillë ishte një skenar “optimist”.

Komentet e saj vijnë pasi Pfizer dhe BioNTech thanë se vaksina e tyre e mundshme rezultoi më shumë se 90% efektive. Kompanitë presin që të aplikojnë për autorizim për vaksinën në Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së përpara fundit të muajit.

Brukseli do të nënshkruajë një marrëveshje për të siguruar deri në 300 milion doza të vaksinës eksperimentale të koronavirusit të BioNTech dhe Pfizer.

“Kjo është vaksina më premtuese deri më tani”, tha Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Europian. “Pasi kjo vaksinë të vihet në dispozicion, plani ynë është ta shpërndajmë atë shpejt, kudo në Europë.”

Komisioni Europian tashmë kishte siguruar tre marrëveshje të tjera me kompani farmaceutike duke lejuar 27 vendet e tij anëtare të blinin gati një miliard doza të një vaksine potenciale të koronavirusit.

“Dhe do të vijnë më shumë. Sepse duhet të kemi një portofol të gjerë vaksinash të bazuara në teknologji të ndryshme ”, tha von der Leyen. “Ne tashmë kemi filluar të punojmë me vendet anëtare për të përgatitur fushatat kombëtare të vaksinimit. Ne jemi pothuajse atje. Ndërkohë, le të jemi të matur dhe të jemi të sigurt “.

Lexo edhe :   ‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Komisioni tha sapo një vaksinë të jetë gati, vendet anëtare duhet të kenë qasje në të, në të njëjtën kohë dhe t’u japin përparësi grupeve duke përfshirë punonjës të kujdesit shëndetësor dhe njerëzve mbi 60 vjeç, si dhe njerëzve me kushte të vështira shëndetësore duke i bërë ata më të prekshëm.

Lexo edhe :   OBSH ngre alarmin për një tjetër virus

Stella Kyriakides, komisionerja e BE për shëndetësinë, ishte më e kujdesshme për një vaksinë COVID-19 pavarësisht se pranoi “shpresa është atje”.

“Edhe kur kemi një vaksinë të sigurt dhe efektive, nuk do të jetë ilaçi që do ta bëjë COVID-19 të zhduket brenda një dite,” paralajmëroi ajo.

Në bashkëpunim me autoritetet kombëtare, ECDC aktualisht po zhvillon rregullat për të përcaktuar grupet prioritare për qasje.

“Në përgjithësi, këto janë popullata të pambrojtura. Por ne po përpiqemi ta përkufizojmë atë më mirë, sepse këto grupe janë ende mjaft të shumta,” tha Ammon.

Sipas rezultatit më të fundit të ECDC, të gjitha vendet e BE-së përveç Finlandës dhe Estonisë, si dhe MB, janë “shumë të shqetësuar” për situatën e tyre epidemike. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë me masat aktuale. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës, atëherë do të vlerësohet...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...