E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

UEFA e pamëshirshme edhe me ekipin më të suksesshëm grek

UEFA ka marrë masa drastike ndaj ekipit grek të Panathinaukosit duke e dënuar me tre vite pezullim nga kompeticionet europiane. Ky përjashtim ka ardhur për shkak të detyrimeve financiare të pashlyera dhe si afat të fundit ka pasur 1 marsin.Futbollistët e skuadrës greke hynë në grevë në fillim të këtij muaji, në shenjë proteste, pasi nuk kanë marrë pagat e tyre që nga viti i kaluar, gjë që nuk përmbush vendimin e dhënë nga UEFA në muajin dhjetor, duke bërë që ky institucion t’i vendosë edhe një gjobë prej 100 mijë eurosh Panathinaikosit.

Por problemet e Panathinaikosit nuk kanë përfunduar me kaq, pasi para disa muajsh janë dënuar me -3 pikë nga klasifikimi në kampionat pasi nuk i kishte dhënë pagën ish-futbollistit të saj, Jens Wemmer.

Panathinaikos është skuadra greke më e suksesshme në kompeticionet europiane. Ai ka qenë finalist i Kupës së Kampioneve në vitin 1971 dhe ka mundur që të kualifikohet në gjysmëfinalet e këtij aktiviteti në vitet 1985 dhe 1996, ku u mposht nga Liverpooli dhe Ajaxi.Futbolli në Greqi kohët e fundit ka qenë i përfshirë nga shumë skandale, ku çështja financiare e Panathinaikosit nuk është e vetmja. Skandali më i madh ndodhi vetëm pak muaj më parë ku presidenti i PAOK-ut zbriti në fushë i armatosur gjatë përballjes me AEK dhe këtë e pësoi skuadra. Ata u ndëshkuan nga Federata greke e Futbollit duke humbur edhe titullin kampion kundrejt skuadrës nga Athina.

Lexo edhe :   Futboll/ Duka flet për revistën e UEFA-s, "Futbollisti i preferuar: Maradona"
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti i OSBE-ODIHR në çarkun e ndërkombëtarëve të Tiranës

Nga Andi Bushati Raporti përfundimtar i OSBE- ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit, i cili u publikua për arsye të paqarta me shumë orë vonesë...

Aksion si në filma/”Policia, hape derën”, shënjestra u ikën nga “duart”

Një makinë e cila u shpëton policëve, dhe një gazetar që e shtrijnë në tokë vetëm sepse filmoi operacionin. Ka qënë kjo skena që...

Nostalgji futbolli/ Henry flet për Messin: “Nuk di nëse Ronaldo do e bënte…”

Thierry Henry në një intervistë me Rio Ferdinand: "Nuk e di nëse e keni parë ndonjëherë Ronaldon të bëjë atë që dot'ju them për Messin...

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë...

Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas…

Një situatë e sikletshme i ka ndodhur gazetarit të “News24” Ergys Gjençaj, i cili është shoqëruar nga policia, pasi filmoi një aksion të uniformave...