U largua nga Tirana pas debatit me Halilin, flet për herë të parë trajneri Dede

Prej ditës së sotme, Nevil Dede nuk është më trajner i Tiranës. Në një prononcim të shkurtër për mediat, ai deklaroi se projekti i tij nuk përputhej më me atë të drejtuesve të klubit sa i përket mënyrës së të punuarit dhe zhvillimit të lojtarëve.

“Dua të jem korrekt me mediat dhe në respekt të të gjithëve do të bëj publik qëndrimin tim pak më vonë. Besoj tanimë se arsyeja është e qartë për të gjithë. Presidenti mendon ndryshe për projektin apo zhvillimin e lojtarëve, ndërsa unë mendoj ndryshe. Kaq e thjeshtë është.

Kur kemi ndasi të tilla është më mirë që të ndahemi. Por për të qenë korrekt gjithë arsyet e vendimit tim do t’i bëj publike në një qëndrim në profilin tim”, u shpreh Dede.

Shkak për largimin e tij, ishte ndërhyrja në formacionin e skuadrës, të presidentit Refik Halili. Ky i fundit tha se ndërhyn në formacion sa herë i do qejfi, dhe se këtë gjë e bënte prej 20 vitesh.