E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Tragjedia që ndryshoi përgjithmonë SHBA, si e kujton një banore e Nju-Jorkut ‘11 shtatorin’

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

11 shtatori i vitit 2001 ndryshoi Amerikën përgjithmonë dhe preku gjithë botën. Të gjithë i kujtojnë imazhet televizive të tymit mbi Nju Jork, të avionëve që përshkuan qiellin derisa goditën një simbol të vendit, Kullat Binjake, ku mijëra njerëz shkonin për të punuar çdo ditë.

Të gjithë e kujtojnë zjarrin dhe dëshpërimin e atyre që u hodhën nga dritaret për të shpëtuar nga një ferr i papritur. Katër aeroplanë amerikanë ishin rrëmbyer nga terroristët e lidhur me al-Kaidën. Dy goditën Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju-Jork, duke vrarë gati 3,000 njerëz – njëri nga Pentagoni, me 129 viktima, ndërsa i fundit, ndoshta u drejtua për në Uashington dhe u rrëzua në një fushë në Pensilvani, viktimat ishin 44 pasagjerët në bord.

Ne e kujtojmë këtë datë dhe e përkujtojmë që urrejtja të mos fitojë kurrë.

Edhe Rawlins Hill e kujton vazhdimisht. E mban mend atë që ndjeu atëherë dhe e rikujton po njësoj tani.

Ajo jetonte në Manhattan. Me origjinë nga Lancaster, Hill kaloi 20 vjet në Nju-Jork. Atë mëngjes, pasi një aeroplan goditi Qendrën Botërore të Tregtisë, planet e saj për të shkuar në Connecticut për të vizituar një mikeshë ndryshuan papritur. Ajo telefonoi shoqen e saj dhe e anuloi vizitën. U telefonoi prindërve në Lancaster për t’u thënë se ishte mirë dhe se mund të mos ishte në gjendje t’i telefononte për disa ditë, duke parashikuar problemet e linjës telefonike.

Ajo kishte të drejtë. Linjat telefonike ishin jashtë funksionit dhe bashkë me to u shua edhe ndjenja e normalitetit.

“Qyteti i Nju-Jorkut është një qytet me energji dhe zhurmë dhe papritur, të gjitha u ndalën”, -tregon ajo.

Për pesë ditë, Hill qëndroi në shtëpinë e saj. Në ditën e gjashtë, ajo doli jashtë.

“Mbaj mend se kishte të paktën 8 cm pluhur çimentoje në makinën time”, -tha ajo, ndërsa tregoi se banesa e saj ishte 16 km në veri nga Qendra Botërore e Tregtisë.

Lexo edhe :   New York Times: Presidenti Trump pagoi 750 dollarë taksa në vitet 2016, 2017
Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore shumë polare

Në maj të vitit 2002, ajo u kthye në Lancaster. Se si e kujton ajo 11 shtatorin e vitit 2011 dhe çdo 9 shtator që pasoi, mund t’ju befasojë.

“Ne duhet të gjejmë brenda nesh atë që do të na ndihmojë të shërohemi nga këto lloj ngjarjesh”, – shprehet ajo.

Ajo e di dhe e vlerëson sesi disa njerëz përdorin 11 shtatorin si ditë për të dhënë diçka, për të bërë vullnetarizëm ose për t’u përfshirë në komunitetet. Ajo, me një fjalë, nuk bën asgjë.

Ajo e ndërpret punën dhe qëndron në shtëpi. Heshtja prishet nga dokumentarët e 11 shtatorit në televizorin e saj… Ose lexon histori kuptimplota personale në “New York Times” që paraqesin ata që ndihmuan, ata që u kujdesën më shumë dhe ata që nuk shkuan kurrë në shtëpi në familjet e tyre atë ditë. Për Rawlins Hill, 11 shtatori është një ditë për të reflektuar se çfarë do të thoshte atëherë dhe çfarë do të thotë ende tani.

Nuk është egoiste. Është vetëmohuese. Një ide që ajo thotë se kombi ishte i shpejtë për t’u përshtatur, pra, që sot me sa duket është hequr dorë. Por ajo shpreson se përmes dhimbjes së kujtimeve do të vijë fuqia e mendësisë për t’u bashkuar.

“Shpresoj se nuk do të duhet diçka tjetër si ajo për të na bashkuar përsëri. Unë mendoj se duhet të zgjohemi, të jemi të mirë, të flasim me fqinjët tanë dhe me njerëzit që nuk pajtohen me ne, dhe të përpiqemi të hyjmë në një linjë uniteti”./Express

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...