E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park.

Nishiya shënoi 15.26 pikë për të mposhtur kështu dy adoleshente të tjera për medaljen e arit, 13 vjeçaren braziliane Rayssa Leal (14.64) që mari argjendin dhe japonezen 16 vjeçare Funa Nakayama (14.49) që arriti bronzin.

Treshja besohet të jetë podiumi më i ri olimpik i regjistruar ndonjëherë, sipas Olympics.com.

Nishiya është medalistja e dytë më e re e medaljes së artë në historinë Olimpike. Vendasja në Osaka është 13 vjeç e 330 ditë dhe është kampionja e dytë më e re olimpik pas zhytëses amerikane Marjorie Gestring, e moshës 13 vjeç dhe 268 ditë, në 1936.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...