E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Toka fut në sherr familjen, vriten 18 anëtarë të saj

Të paktën 18 persona humbën jetën, përfshirë një grua dhe një fëmijë, pas debateve të dhunshme mbi pronësinë e tokës mes anëtarëve të disa familjeje në Papua Guinenë e Re.

Përleshjet midis tyre ende zgjasin në rajonin rural Tagalia dhe Tebi Tari-Pori, zonën Hele”, bëjnë të ditur mediat lokale.

“Familjet po zhvendosën nga Tagali dhe Tebi kur përleshjet hynë në javën e dytë”, tha njëri prej banorëve të zonës.

Inspektori Teddy Agwi, zyrtari i lartë i policisë në rajon tha se dhuna u shkaktua nga grindja familjare midis dy kushurinjve që po bënin ”luftë” për të marrë pronësinë e tokës.

Në mesin e të vrarëve janë edhe gjashtë burra që tentuan të hakmerreshin për vrasjen e afërmve të tyre.

Viktimat kanë ndërruar jetë si pasojë e përplasjeve me armë zjarri. Provinca Hela jugore është shtëpia e gati 250 mijë banorëve dhe ka tre rrethe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...