E shtunë, 27 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

toke

Kthimi në Hënë i NASA-s shtyhet në vitin 2025

Misioni i parë i NASA-s që nga viti 1972 për të vendosur njerëzit në sipërfaqen e Hënës, është shtyrë deri në vitin 2025. Pak...

Studimi/ Meteori 4.6 miliard vjeçar, mund të zbulojë origjinën e jetës në Tokë

Një meteor 4.6 miliardë vjeçar i gjetur në vendosjen në gjurmën e një patkoi ka të ngjarë të jetë një mbetje e shpërthimeve kozmike...

Historia e jetës së klimës në Tokë, 3 miliard vjet dhe në vazhdim

Një nga misteret më të mëdha të Tokës është mënyra se si ajo u shndërrua në vetvete, kaq gradualisht, nga një ''top i shkretë''...

Zbulohen diamante 2.7 miliardë vjeçare, çfarë na tregojnë për përbërjen e Tokës

Një studim unik i diamanteve antike ka treguar se përbërja kimike themelore e atmosferës së Tokës e cila e bën atë të përshtatshme për...

Astronauti kinez i shekullit XVI, i pari që arriti në Stratosferën e Tokës

Zakonisht njerëzit mendojnë se njeriu i parë që arriti në hapësirën e jashtme të Tokës ishte rusi Juri Gagarin në vitin 1961. Por sikur...

Rënia e nivelit të oksigjenit, do të vrasë shumicën e jetës në Tokë

Tani për tani jeta në planetin tonë po lulëzon falë sasisë së madhe të oksigjenit. Por Toka nuk ka qenë gjithmonë kështu, dhe shkencëtarët...

Toka fut në sherr familjen, vriten 18 anëtarë të saj

Të paktën 18 persona humbën jetën, përfshirë një grua dhe një fëmijë, pas debateve të dhunshme mbi pronësinë e tokës mes anëtarëve të disa...

Universi i vetmuar: A është jeta në Tokë thjesht një “shpërthim” fatlum?

Kur fizikanti dhe autori Stefën Ueb ishte fëmijë në vitet 1960, njerëzit më në fund po arrinin të udhëtonin përtej Tokës. Satelitët nisën të...

Ja si do të dukej një “luftë në hapësirë” në të ardhmen e afërt

Nga: Eric Berger “Ars Technica” Krijimi i Forcës Hapësinore të SHBA-së, ka nxjerrë në pah të gjitha konceptet fantaziste rreth luftimeve në hapësirë. Por a...

Ndezi zjarr për të pastruar tokën, i merr flakë edhe banesa! Ndërron jetë i moshuari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Bujkë, Bashkia Mat, ku një i moshuar ka ndërruar jetë si pasojë e asfiksimit nga tymi. 79-vjeçari...

Të fundit

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...

Skandali në Berat, Kushi: E pafalshme që persona të tillë të hyjnë në shkollë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka dënuar skandalin në Berat, sa i takon rikthimit në detyrë të mësuesit të dënuar për pedofili. Ministrja, me...

U rikthye në detyrë, merret vendimi për mësuesin e akuzuar për pedofili

Pas lajmit që bëri bujë në media lidhur me rikthimin e një mësuesi në detyrë, i cili ka qenë i dënuar më parë për...

Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!

Nga: Pajtim Bello  Beteja mes Lulzimit dhe Saliut ka hyrë në një fazë të nxehtë. Tonet janë ngritur, gjuha është ashpërsuar dhe zinxhiri i gojëve...