E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Thaçi pas kthimit nga Haga: Ky proces do të vulosë të vërtetën dhe rolin e UÇK-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dalë në një deklaratë publike për herë të parë pas kthimit nga Haga.

Thaçi tha se askush nuk mund ta ndryshojë historinë e Kosovës, teksa shtoi se sakrifica për liri nuk mund të zhbëhet. Sipas tij, ky proces do të vulosë rolin e UÇK, ndërsa shtoi se Kosova duhet të vendoset mbi dallimet partiake.

“Për shkaqe etike dhe kufizime ligjore nuk mund të hyj në detaje konkrete. Por nga ana tjetër nuk mund të mos ndaj asgjë me ju. Siç e kam thënë, histori e lavdishme e Luftës Çlirimtare nuk mund të rishkruhet nga askush. Sot them me bindje se kjo histori është vulosur me gjakun e një populli për liri. Ky proces i radhës është në vazhdën e 22 viteve të akuzave dhe shpifjeje. Ky proces do të vulosë njëherë e përgjithmonë rolin historik të UÇK. Unë që ata fatin dhe nderin të kem rol në luftën e pavarësisë dhe shtetformimit të Kosovës ndjeshme sot më i bindur për vlerën e madhe që mundimi dhe sakrifica për të çuar deri në fund zbardhjen e saj”, tha ai.

Thaçi është intervistuar për katër ditë rresht në zyrën e Prokurorisë Speciale në Hagë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...