Tërmeti trondit Indinë, lëkundjet 6 ballë shkaktojnë çarje të tokës

Një tërmet me madhësi 6 ballë goditi shtetin e thyer të verilindjes së Indisë në Assam të Mërkurën, duke shkaktuar çarje në muret dhe dyshemetë e disa strukturave, por nuk u raportuan viktima të menjëhershme.

Tërmeti goditi në një thellësi prej 34 km afër qytetit të Dhekiajuli, 140 km në veri të qytetit kryesor të Guwahati, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara.

Zyrtarët e menaxhimit të katastrofave në Indi po vlerësonin raportet e shkatërrimit dhe viktimave, tha një nga zyrtarët, i cili kërkoi anonimitet.

“Ky tërmet ishte më i madhi që mund të mbaj mend, fillimisht ishte një goditje e madhe dhe pastaj një më e vogël. Ne nuk morëm asnjë telefonatë ankthi, por njerëzit dolën me vrap nga shtëpitë e tyre.”, tha një zyrtar policie në qytet.