Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.1 shkund Japoninë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 ka goditur Japoninë mëngjesin e së shtunës.

Tërmeti është ndjerë më i fortë në prefekturat e Miyagi dhe Fukushimës, ndërkohë që autoritetet nuk kanë dhënë paralajmërim për cunami, shkruan The Japan Times.

Lëkundjet e fuqishme të tokës u regjistruan rreth orës 11:08, dhe u ndjenë deri në kryeqytetin, Tokio.

Megjithatë, si një masë paraprake ata u kanë bërë thirrje banorëve që jetojnë afër bregdetit që të lëvizin në toka më të larta, pasi lëkundjet mund të vijojnë.

Zona është lëkundur edhe më herët nga një tërmet shkatërrues, dhe më pas nga një cunami më 11 mars 2011, goditje e cili shkatërroi centralin bërthamor “Fukushima”.