E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Tërmeti/ Basha: Çfarë do të bëja unë nëse do isha në pushtet

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, i ftuar në Çim Peka LIVE, u pyet se çfarë do bënte ai pas tërmetit të 26 nëntorit nëse do ishte në pushtet.

Basha tha se do të siguronte që çdo familje të mos jetonte në çadra, dhe do të fillonte menjëherë rindërtimin pasi të kishte një konferencë me buxhetorët.

“Në thelb, ajo që më kontraston në mënyrë më fondamentale nga Edi Rama është kjo: nuk do qeverisja nga FB, nuk do qeverisja me propagandë. Do bëja punë dhe jo propagandë. Por kjo qeveri nuk ka plan. Edi Rama dhe Erion Veliaj nuk njohin plan. Ata po shkatërrojnë Tiranën me kulla dhe beton.

Gjëja e parë që do bëja ishte që të siguroja që asnjë familje të mos jetojë më në çadra. Do të siguroja që të bliheshin kontenierë. Janë ofruar për të prodhuar edhe këtu kontenierë. Më shumë kontenierë kemi çuar ne sesa qeveria.

Hapi i dytë do të ishte që në momentin që ke bërë konferencë me buxhetorët, nis menjëherë procesi për rindërtimin e shtëpive. Shtëpive në zonat rurale jepu para cash sepse e dinë vetë dhe e ndërtojnë vetë. Po të kishin ndjekur këshillën tonë, shtëpitë në zonat rurale do të ishin rindërtuar.”, tha Basha.

Sipas tij, po bëhen grabitje të mëdha në kuadër të rindërtimit nga mafia e ndërtimit.

“Ka grabitje të tmerrshme me sebepin e tërmetit. Ka troje që janë për shkolla dhe po grabiten për pallate. Kjo me mua nuk ka për të ndodhur. Unë besoj fort se të punosh për njerëzit pa zhurmë e propagandë është mënyra më e mirë për të bërë politikë.”, tha Basha.

Basha u shpreh se nuk do i jepte paratë për inceneratorët, që po gllabërojnë miliona euro në kohë krize. Edhe PPP-të dhe shpenzimet e luksit do të shkurtoheshin.

“Edhe donatorët po pengohen të ndihmojnë rindërtimin e shtëpive, sepse debatet e brendshme të qeverisë janë se kush do të marrë tenderin. Unë nuk do bëja fasada ministrish. Fasada e ministrisë së Ballukut ka kushtuar 300 mijë euro. Sa kontenierë mund të ishin blerë me 300 mijë euro?.”, tha Basha.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...