E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Sulm i përgjakshëm në Afganistan, 22 persona humbin jetën

Zyrtarët në Afganistan më 24 prill raportuan për një valë të sulmeve, ku u vranë të paktën 22 persona. Sulmet ndodhën në pesë provinca të këtij vendi, teksa dhuna po vazhdon të pengojë përpjekjet për arritjen e paqes në Afganistan.

Bombardimet e kryera nga militantët talibanë janë rritur që prej se presidenti amerikan, Joe Biden, më herët gjatë këtij muaji, njoftoi se do të ketë vonesa në tërheqjen e trupave amerikan nga Afganistani. Afati për tërheqjen e trupave, që fillimisht ishte për 1 maj, tani është deri më 11 shtator.

Sipas zyrtarëve, tri sulme ndodhën në kryeqytetin afgan, Kabul më 23 dhe 24 prill, përfshirë edhe një sulm, ku një sulmues i armatosur vrau katër policë, një procesor universitar dhe një punëtor qeveritar.

Në provincën juglindore, Ghazani, të paktën katër civilë u vranë nga një bombë që ishte vendosur përgjatë një rruge, tha policia.

Zyrtarët lokalë kanë fajësuar militantët talibanë për sulmin, por ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë. Po ashtu, tre ushtarë afganë u vranë nga shpërthimi i një bombe në provincën Logar dhe dy policë dhe një civil vdiqën nga një shpërthim në Xhalalabad.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....