E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Stuhia Yangtze godet Kinën: 11 persona humbin jetën, 102 të plagosur

Erërat e dhunshme të stuhisë që goditën lindjen e Kinës kanë vrarë të paktën 11 persona dhe 102 të plagosur. Qyteti jug-lindor Nantong me tetë milion njerëz në bregun verior të Yangtze u përfshi nga stuhia të premten në mbrëmje.

Gurët e breshrit me madhësi mermeri ranë në qytetin bregdetar të Nantong, ndërsa galet i shqyen anët e ndërtesave, shkruan BBC.

Të vrarët u hodhën në lumin Yangtze ose u goditën nga rënia e pemëve dhe shtyllave të energjisë elektrike, thanë zyrtarët. 11 persona të tjerë ishin në një anije peshkimi që u përmbys. Dy u shpëtuan, por nëntë të tjerë janë ende të zhdukur.

Pamjet e postuara në platformën kineze të mediave sociale Weibo tregojnë erëra të forta që përshkojnë qytetin dhe mbeturina të mëdha nga ndërtesat e shpërndara nëpër rrugë.

Një video tjetër tregon një aeroplan të madh pasagjerësh që rrotullohet nga erërat ndërsa parkonte në pistën e aeroportit të qytetit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...