E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë për të përballuar stresin emocional dhe social gjatë pandemisë.

Studiuesit nga Instituti Max Planck për Estetikë empirike në Frankfurt, në Gjermani, mblodhën mostra përfaqësuese demografike gjatë bllokut të parë, nga prilli deri në maj të vitit 2020.

Njerëzit në Gjermani, Francë, Mbretëri e Bashkuar, Itali, Indi dhe SH.B.A. u përgjigjën pyetjeve në internet në lidhje me ndërveprimin e tyre me muzikën gjatë krizës, të përdorur për një studim të ri të botuar më 26 korrik në revistën Humanities and Social Science Communications.

“Ajo që është e jashtëzakonshme është se nuk është vetë muzika që vepron si një mjet përballimi, por sjellja në lidhje me muzikën, e cila është mënyra se si njerëzit kanë ndryshuar qasjen e tyre ndaj muzikës gjatë krizës”, thotë Melanie Wald- Fuhrmann, drejtoresha e Instituti Max Planck. .

“Dëgjimi i muzikës dhe bërja e muzikës ofron disa mundësi përballimi në këtë kontekst.”

Sipas studimit, njerëzit me emocione më të forta negative në lidhje me pandeminë përdorën muzikë kryesisht për të rregulluar depresionin, ankthin dhe stresin. Kjo strategji përdoret më së shumti kur dëgjon muzikë. Nga ana tjetër, njerëzit me humor kryesisht pozitiv, e përdorën muzikën kryesisht si një zëvendësim për ndërveprimin shoqëror. Për ta, muzika përcjell një ndjenjë të përkatësisë dhe komunitetit si kur dëgjon, ashtu edhe kur bën muzikë. Kur bëni muzikë, muzika mund të shërbejë gjithashtu si një “mjet vetë-reflektimi”.

Një rol të veçantë luajti ajo që quhet “koronamuzikë” – pjesë të sapo kompozuara në lidhje me pandeminë ose këngë të vjetra me tekst të ripunuar për të përmbajtur një referencë për koronavirusin. Sipas studimit, interesi për meloditë e tilla kontribuoi në faktin se një person gjeti punë të dobishme me muzikë të dobishme gjatë krizës. Pjesë të “koronamuzikës”, siç ishte interpretimi në shtëpi i “Unë do të mbijetoj”, i cili u bë virale gjatë bllokut të parë, ofroi aftësinë për të reaguar në mënyrë kolektive ndaj sfidave shoqërore dhe kështu forcuan rezistencën e individit dhe të komunitetit./Tirana Today

Lexo edhe :   Shtyhet afati për ndalimin e grumbullimeve në vende të hapura e të mbyllura
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...