E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Studimi amerikan/ Si e shkatërron vetëbesimi i tepërt jetën e njeriut

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Në fund të viteve 1980, psikologu James Reason donte të studionte opinionet e njerëzve rreth aksidenteve rrugore. Ai doli në rrugë, parqe dhe supermarkete rreth Mançesterit, në Mbretërinë e Bashkuar dhe ju kërkoi 520 shoferëve të vlerësonin numrin e herëve që ata kishin kryer shkelje të caktuara. A dështuan ata për të kontrolluar pasqyrën e pasme, për shembull? Apo kishin hyrë në korsinë e gabuar kur i afroheshin një kryqëzimi? Përveç listës së gabimeve dhe shkeljeve, pjesëmarrësve u kërkua gjithashtu të vlerësonin se si ishte aftësia e tyre drejtuese në krahasim me të tjerët – nëse ishte më e mirë apo më e keqe se mesatarja.

Duke pasur parasysh kohën që këta njerëz kalojnë pas timonit, supozohet se shumica e shoferëve do të kishin të paktën vetëdije për aftësitë e tyre. Megjithatë studimi zbuloi se nga 520 shoferë, vetëm pesë e konsideruan se ishin më keq se mesatarja – më pak se 1%. Pjesa tjetër – madje edhe drejtuesit që vazhdimisht bënin gabime – e konsideronin veten të paktën aq të mirë sa personi tjetër, dhe shumë menduan se ishin shumë më të mirë. Ishte, në thelb, një mashtrim masiv që i bëri ata plotësisht të verbër ndaj dështimeve të tyre.

Tre dekada më vonë, psikologët kanë dokumentuar nivele të ngjashme të mashtrimit të besimit për shumë tipare dhe aftësi të ndryshme. Ne priremi të mendojmë se jemi më inteligjentë, krijues, atletikë, të besueshëm, të vëmendshëm, të ndershëm dhe miqësorë se shumica e njerëzve (një fenomen që shpesh njihet si “efekti më i mirë se mesatarja”). “Provat janë jashtëzakonisht – madje jashtëzakonisht të forta”, thotë Ethan Zell, një profesor i asociuar i psikologjisë në Universitetin e Karolinës së Veriut në Greensboro, i cili kohët e fundit kreu një meta-analizë të studimeve të deritanishme. “Nëse u jepni njerëzve një pyetësor ku ata e vlerësojnë veten e tyre në krahasim me mesataren, pothuajse të gjithë në klasë mendojnë se janë mbi mesataren në pothuajse gjithçka,” thotë ai.

Pasojat mund të jenë serioze. Siç la të nënkuptohet Profesori Reason, vetëbesimi i tepërt i aftësive tona në rrugë mund të çojë në aksidente të rënda. Në mjekësi, mund të çojë në gabim fatal diagnostikues; në ligj, kjo mund të çojë në akuza të rreme. Dhe në biznes, arroganca menaxheriale i vë kompanitë në një risk më të madh për tu rrëzuar dhe për të falimentuar.

Vetëbesimi i tepërt shpesh njihet si “nëna e të gjitha paragjykimeve”; shkencëtari fitues i çmimit Nobel Daniel Kahneman vërejti shkëlqyeshëm se nëse ai do të kishte një shkop magjik që mund të ndryshonte një gjë në lidhje me psikologjinë njerëzore, ai do të eliminonte kompleksin tonë të epërsisë.

Sipas një hulumtimi të ri interesant nga Joey Cheng, një profesor asistent i psikologjisë në Universitetin e York-ut, tregon se besimi i tepërt mund të jetë ngjitës. “Nëse keni qenë e ekspozuar ndaj një personi me shumë vetëbesim, atëherë keni më shumë të ngjarë të mbivlerësoni veten tuaj”, thotë ajo.

Burimi: https://www.bbc.com/worklife/article/20200923-why-arrogance-is-dangerously-contagious

 Përktheu: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...