E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

“S’punojmë për qejf, e kemi profesion”, Elton Deda: Jemi drejt falimentimit

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, njoftoi një ditë më parë se nga 1 tetori do të hapen ambientet e brendshme të lokaleve dhe bareve që kanë qenë të mbyllura që nga 18 maji, si dhe pishinat e mbyllura. Stafi i tyre duhet të respektojë masat dhe rregullat anti Covid, dhe të jetë i pajisur me maska dhe doreza, gjithnjë duke mbajtur distancën.

Në lidhje me situatën me pandeminë, kantautori i njohur Elton Deda ka shumë pakënaqësi ndaj shtetit. Në një lidhje për emisionin “ABC e Mëngjesit”, ai deklaroi se artistët e muzikës live nuk kanë asnjë mbështetje nga shteti. Ai e cilësoi mjaft absurde këtë situatë, për sa kohë që shqiptarët përqafohen dhe puthen në rrugë, ndërsa në lokale për muzikë nuk lejohen.

“Ka vend për tu rishikuar mundësia e hapjes së lokaleve live. U bë 8 muaj që qyteti jeton në këtë mënyrë, duke qenë edhe moti me shi, më bën të zymtë.

Nuk duhet të trajtohemi kështu. Përderisa po lejohen bizneset. Unë jam pro hapjes, ashtu siç kam qenë pro mbylljes. Ne muzikën e kemi profesion dhe prandaj duhemi kuptuar. Prandaj edhe reagova.

Ca janë të mbyllura, ca aktivite janë të hapura. Akti normativ nuk funksionon kështu. Nuk është faji jonë të rrimë të mbyllur. Qeveria duhet të marrë masa. Të bëjë një paketë në mbështetje të artistëve. Me thënë të drejtën, artistët aq sa e kërkojnë artin ta bëjnë bashkërisht, aq edhe krijesa të çuditshme janë të bërit bashkë. Nuk jam i bindur nëse ne po bëjmë bashkë. Unë shpresoj, po nuk mjafton vetëm vullneti i Eltonit, po duhet i të tjerëve.

Lexo edhe :   Gjermania do nisë vaksinimin para fundit të vitit

Në momentin që t’i ndalon muzikën dhe ndërkohë 90% e shqiptarëve puthen dhe përqafohen në rrugë. Nuk është e drejtë. Ky nuk është halli i popullit, duhet të dëgjohemi. Duhet të jetë komiteti i ekspertëve që të dëgjohen edhe hallet tona.

Lexo edhe :   "Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë", Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Shumë artistë, kolegë të mitë janë drejt falimentit si financiar ashtu edhe shpirtëror. Nuk punojmë për qejf që ditën taksistë dhe natën këndoj për qejf. Jo më jo, ne e kemi profesion.

Kategoria jonë nuk është ndihmuar fare, zero, zero. Dërgo letra, zero. Këtu fillon njeriu çmendet fare. Është gjithçka e zymtë. A ka njeriu më ndjenjë, më moral”, tha Deda.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...

Mbrojtësi shqiptar, zgjidhet në formacionin e javës së Europa League

Marash Kumbulla, ishte heroi i Romës në sfidën ndaj Young Bots, pasi shënoi golin e fitores në ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1-2. 20-vjeçari, e...