E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Spanja siguron kualifikimin, Suedia e para e grupit E

Përfundojnë dy ndeshjet të grupit E. Spanja e ka kthyer në stërvitje ndeshjen me Sllovakinë, duke triumfuar me rezultatin e thellë 5-0. Skudra e drejtuar e Luis Enrikes shpërdoroi një rast të artë, në minutën e 12, nga pika e bardhë e penalltisë.

Pasi arbitri fillimisht akordoi faull për Sllovakinë, më pas i thërritur nga VAR, në monitor vendosi se ishte faull ndaj Koke dhe akordoi 11-të metërsh. Nga pika e bardhë u paraqit sulmuesi më i kritikuar i Spanjës, Alvaro Morata, por portieri Dubravka kreu një superpritje.

Në minutën e 30, Spanja kaloi në avantazh falë një autogoli, që rrallë mund të na shohin sytë.Topi i goditur nga Sarabia, preku traun e portës dhe u ngrit shumë lart. Portieri Dubravka bën një veprim totalisht amatori, teksa në tentativë për ta dërguar në goditje këndi, topin e fut në portën e tij…

 

Në sekondat e fundit të pjesës së parë, Spanja dyfishoi shifrat, duke shkuar e qetë në dhomat e zhveshjes. Iberikët gjetën golin e dytë, pas një këmbëngulje të Morenos, që harkoi bukur për Laporte brenda zonës, dhe goditi saktë me kokë, duke realizuar golin e qetësisë.

 

Sarabia shënoi golin e tretë për Spanjën në minutën e 57. Një aksion i orkestuar bukur nga iberikët, që gjeti finalizimin e futbollistit të PSG.

Nga aty erdhi më pas, goleada iberike me Laporte, Sarabia, Ferran Torres (gol me thembër) dhe autogoli i Kuçka.

Por, vëmendjen e mori edhe një veprim i bukur i kameramanit përtej vijës së fushës.

Një top që i erdhi teksa po xhironte, e ka kthyer me kokë te lojtari i Sllovakisë, që priste të ekzekutonte rivënien anësore.

Në ndeshjen tjetër, Suedia ka nxjerrë nga gara Poloninë, duke e mundur me rezultatin 3-2. Kanë mjaftuar dy minuta lojë, që në Shën Petërsburg, që ndeshja të zhbllokohej. Skandinavët gjetën rrjetën me Emil Forsberg, që përfitoi edhe nga një ngatërresë e mbrojtjes.

Lexo edhe :   VIDEO/Miu hyn në Parlament dhe ‘ngre në këmbë’ deputetët
Lexo edhe :   VIDEO/Miu hyn në Parlament dhe ‘ngre në këmbë’ deputetët

 

Ekipi skandinav gjeti edhe golin e dytë në minutën e 59, sërish me Forsberg. Një ikje e bukur nga krahu për Kulusevski, që asistoi për Forsbeg, i cili nuk fali. Në minutën e 61, Robert Levandovski gjeti rrjetën pas mallkimit me dy tranversa në pjesën e parë. Në minutën e 84, Levandovski barazoi shifrat, duke realizuar edhe dopietën e tij personale.

Standings provided by SofaScore LiveScore

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...