E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Skandali në Britani: Fëmijët afrikanë në rrjetën e abuzuesve seksualë “bamirës”

Prestigjozia “The Sun” ka hulumtuar mbi një fenomen të përhapur së fundmi në Britaninë e madhe. Sipas tyre, në Britani ekziston një skemë abuzimi seksual me fëmijët e varfër nga vendet afrikane.

Anglezët e pasur pedofilë vetëm me pak paund mund të blejnë fëmijë në Gambia dhe pastaj mund të abuzojnë me ata. Kjo sipas tyre, ndodh për shkak të varfërisë ekstreme dhe legjislacionit të dobët për shfrytëzimin e fëmijëve.

“The Sun” tregon që në shumë raste prindërit gënjehen nga pedofilët anglezë, të cilët u premtojnë se do t’u sigurojnë një jetë të mirë në Britaninë e Madhe. Megjithatë, tabloidi nuk përjashton rastet ndryshe, kur prindërit e fëmijëve mbyllin një sy për shkak të varfërisë ekstreme përpara “bamirësve” anglezë.  Tronditëse është fakti se abuzimi mund të bëhet vetëm për 2 pound.

Hulumtimi ka shkaktuar zemërim në popullatën e gjerë dhe nga ana tjetër ka vënë në lëvizje autoritetet dhe organizatat për të drejat e fëmijëve që të rrisin vigjilencën dhe të intensfikojnë punën e tyre për parandalimin e fenomenit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...