E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Skandali me atleten/Komiteti Olimpik përjashton dy trajnerët e “Tokio 2020”

Sa i takon skandalit me atleten bjelloruse, Komiteti Olimpik ka përjashtuar nga Olimpiada trajnerët e saj. Katër ditë pasi ata urdhëruan Kristina Timanovskaja të kthehej në shtëpi me urdhër të dikatorit Lukashenko, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka shkarkuar dy trajnerët.

Komiteti i hoqi të drejtën e trajnimit Artur Shimak dhe Juri Maiseviç, duke u kërkuar të largoheshin menjëherë nga Fshati Olimpik. Timanovskaja, 25-vjeç, refuzoi të hipte në avion për në Bjellorusi pasi trajnerët e tërhoqën nga gara 200 metra e së hënës dhe e urdhëruan të braktiste Olimpiadën.

Komiteti Olimpik Bjellorus pretendoi se Timanovskaja po tërhiqej nga gara për shkak të “gjendjes së saj emocionale, psikologjike”, por ajo i tha “Reuters” se ishte detyruar të shkonte në shtëpi, sepse kishte kritikuar trajnerët në mediat sociale.

Çështja u bë një skandal i madh, aq sa atletja u detyrua të kërkojë azil politik në Poloni për shkaqe sigurie.

Atletja olimpike bjelloruse kërkoi azil në Poloni, pasi u kërcënua me kthim të detyruar në Minsk, menjëherë pasi kritikoi trajnerët në Lojërat Olimpike të Tokios.

25-vjeçarja u filmua duke arritur në Ambasadën Polake në Tokio të hënën, ku thuhej se ajo po kërkonte strehim nga presioni zyrtar për t’u kthyer në Bjellorusi, të paktën sipas raporteve të mediave. Ajo ishte e mbrojtur nga Fondacioni Bjellorus, Solidariteti për Sport (BSFF), i cili tha se kishte frikë nga dëbimi i detyruar në Minsk.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...