E martë, 7 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Etiketa

azil

Statistikat/Nga 2008-ta, 234 mijë shqiptarë kanë kërkuan azil në BE

Që nga janari i vitit 2008 deri në korrik 2021 janë rreth 234 mijë shqiptarë që kanë kërkuar gjithsej azil në një nga vendet...

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Gjykata lë në burg vëllanë e ish-kandidatit për deputet

Gjykata ka caktuar masën “arrest në burg” për Alfred Debreshin, i cili akuzohet se ka vënë tritol në makinën e vëllait të tij, minatorit...

Skandali me atleten/Komiteti Olimpik përjashton dy trajnerët e “Tokio 2020”

Sa i takon skandalit me atleten bjelloruse, Komiteti Olimpik ka përjashtuar nga Olimpiada trajnerët e saj. Katër ditë pasi ata urdhëruan Kristina Timanovskaja të...

Shqipëria e 3-ta në Europë për aplikimet për azil të fëmijëve

Edhe pse në një vit pandemik, që kufizoi udhëtimet, mbi 2 mijë fëmijë nga Shqipëria aplikuan për azil në një nga vendet e Bashkimit...

207 mijë shqiptarë kanë aplikuar për azil në BE nga 2010

Aplikimet për azil të shtetasve shqiptarë në Bashkimin Europian e të tjera (BE+) gjatë dekadës së fundit kanë qenë shumë të larta në raport...

Azili: Beteja ligjore kundër kontrollimit të celularëve

Refugjatët në Gjermani ankohen se telefonat e tyre celularë janë kontrolluar në kohën e procedurës për azil. Një gjykatë e ka shpallur të paligjshme...

Partitë e Unionit kërkojnë masa më të ashpra kundër antisemitizmit

Antisemitizmi - përfshirë edhe "antisemitizmin e përditshëm" - është shkelje serioze, tha kreu i CSU, Söder. Krerët e Unionit CDU/CSU kërkojnë masa të rrepta...

Qipro akuzon Turqinë për rritjen e numrit të azilkërkuesve

Qiproja akuzoi Turqinë për krijimin e një rruge të re për migrantët, e cila ka ngarkuar këtë vend me përqindjen më të lartë të...

“Plan për të çmontuar LSI”/ Kryemadhi i kthehet Ramës: Do të çojmë në azil

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka kthyer përgjigje kryeministrit Edi Rama, në lidhje me planet e tij për të shkatërruar forcën politike që ajo...

Të fundit

Po frynte qirinjtë e ditëlindjes, flakët i djegin fytyrën (VIDEO)

Ky është momenti tronditës kur flokët e një gruaje u dogjën nga flakët, teksa shuante qirinjtë në tortën e saj të ditëlindjes. Nëna e...

Vrau gruan e kunatën, Apeli konfirmon dënimin e përjetshëm për 36-vjeçarin

Gjykata e Apelit Vlorë ka lënë në fuqi dënimin “burgim i përjetshëm” për Gazmend Musta. Ky i fundit në 2 janar të vitit 2019,...

Vala e pestë e pandemisë, Franca mbyll klubet e natës para Krishtlindjeve

Franca do të mbyllë klubet e natës përpara Krishtlindjeve, dhe do të shtrëngojë masat e distancimit shoqëror në përgjigje të variantit të ri Omicron...

Miliona njerëz ranë në varfëri gjatë pandemisë, pasuria e miliarderëve u rrit

Pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar hendekun masiv financiar midis të pasurve dhe të varfërve në mbarë botën. Kjo bëhet me dije nga një raport...

“Ha, dh*, i fusin një të puthur”, Sabiani bën debat me Beatrixin (VIDEO)

Brenda shtëpisë së “Big Brother” janë krijuar të tjera pakënaqësi mes disa personazheve. Ka qënë Sabiani, i cili mjaft i inatosur ka thënë mbrëmjen...