E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Singapor/ Miratohet testi i frymëmarrjes për Covid-19, rezultati në 60 sekonda

Autoritetet në Singapor, kanë miratuar përkohësisht testin e alkoolizimit për Covid-19, e cila synon të tregojë nëse dikush është i infektuar me koronavirus në më pak se një minutë.

Breathonix, një kompani spin-off nga Universiteti Kombëtar i Singaporit (NUS), tha se po punon me ministrinë e shëndetësisë për të drejtuar një provë vendosje të teknologjisë në një nga pikat kufitare të qytetit-shtet me Malajzinë.

Testi i frymëmarrjes arriti më shumë se 90% saktësi në një provë klinike pilot me bazë në Singapor, tha kompania vitin e kaluar, shkruan CNBC.

Uebfaqja e Autoritetit të Shkencave të Shëndetit konfirmoi miratimin, për të cilin kompania tha se ishte sistemi i parë i tillë që siguroi autorizimin e përkohshëm në Singapor.

Sistemi përdor grykëzat e disponueshme dhe është krijuar për të siguruar që nuk ka ndotje të kryqëzuar. Pas fryrjes në pajisje, teknologjia vlerëson përbërjet kimike të frymëmarrjes për të përcaktuar nëse një person është i infektuar.

“Çdo individ i shfaqur si pozitiv do të duhet t’i nënshtrohet një testi konfirmues të reaksionit zinxhir polimerazë (PCR) COVID-19,”- tha kompania.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...