E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Simptoma e re post-Covid: Humbje e dëgjimit për disa muaj me radhë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Ndërsa shumë pacientë me Covid-19 përjetojnë simptoma vetëm për disa ditë, të tjerët përjetojnë problemeve të ndryshme, edhe deri disa muaj pas infektimit të tyre. Kjo është bërë e njohur gjerësisht si “Covid-i i zgjatur në kohë”.

Dhe tashmë një studim i ri, ka paralajmëruar se disa pacientë me simptoma të gjata në kohë pas shërimit nga sëmundja, përjetojnë humbje të dëgjimit për muaj me radhë. Studiuesit nga Universiteti Raskin në Angli, vëzhguan problemet e dëgjimit që prekën pacientët e Covid-19, si në një periudhë afatshkurtër, ashtu edhe në atë afatgjatë.

Në studim, ekipi analizoi 3.103 pacientë me Covid-19, që ankoheshin se ishin prekur nga tinitusi, një gjendje që shkakton një zhurmë të vazhdueshme ose gumëzhitje në veshë. Analiza e tyre zbuloi se 40 për qind e pjesëmarrësve, përjetuan një përkeqësim të tringëllimës në veshët e tyre në mesin e infeksionit të tyre me Covid-19.

Dhe ndërsa shumica e pjesëmarrësve kishin zhurmë edhe më herët, një numër i vogël raportuan se kjo gjendje u ishte shkaktuar fillimisht nga zhvillimi i simptomave të Covid-19. Kjo sugjeron se në disa raste zhurma në vesh, mund të jetë një tipar i “Covid-it të zgjatur në kohë.

Dr. Eldre Bukes, që drejtoi studimin tha: “Gjetjet e këtij studimi, nxjerrin në pah ndërlikimet që lidhen me përjetimin e tringëllimës në veshët, dhe mënyrën se si faktorët e brendshëm, si ankthi në rritje dhe ndjenjat e vetmisë, apo edhe faktorët e jashtëm, si ndryshimet në rutinën e përditshme, mund të ketë një efekt të rëndësishëm në këtë gjendje”.

Disa nga ndryshimet e shkaktuara nga Covid-19, duket se kanë pasur një ndikim negativ mbi jetën e njerëzve, përmes shtimit të zhurmës në veshët e tyre. Dhe pjesëmarrësit në këtë studim, raportuan se simptomat e Covid-19 e përkeqësonin, ose në disa raste, madje e fillonin këtë simptomë deri në humbjen e dëgjimit.

Lexo edhe :   Të shëruarve nga koronavirusi u bien dhëmbët? Disa simptoma të mundshme
Lexo edhe :   SHBA, rekord ditor infeksionesh me koronavirus

Bukes thotë se kjo është diçka që duhet të analizohet nga afër, si nga shërbimet klinike ashtu edhe nga ato mbështetëse. Studimi vjen pak pasi studiuesit nga Spitali i Përgjithshëm i Masaçusetsit në SHBA, zbuluan se skuqjet e lëkurës, janë gjithashtu një problem i zakonshëm në mesin e të sëmurëve me “Covid-in e zgjatur në kohë”.

Në studim, ekipi analizoi 990 raste me simptoma të zgjatura në kohë të Covid në 39 vende të botës, dhe zbuloi se pacientët përjetonin simptoma dermatologjike për mesatarisht 12 ditë. Ndërkohë, disa njerëz raportuan probleme me lëkurën deri në 150 ditë nga shërimi.

Dr.Ester Frianm, që drejtoi studimin tha: ”Regjistrimi ynë, identifikoi një nëngrup të mëparshëm të pa raportuar pacientësh me simptoma të gjata në kohë të lëkurës, pikërisht për shkak të Covid-19. Këto të dhëna i shtojnë njohuritë tona se si Covid-19 mund të ndikojë në sisteme të ndryshme organesh, edhe pasi pacientët janë shëruar nga infeksioni i tyre akut. Lëkura mund të jetë një dritare vizuale inflamacioni, të asaj që mund të ndodhë diku tjetër në trup”.

Burimi i lajmit: https://www.mirror.co.uk/science/new-long-covid-symptom-experts-22962834

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...