E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Silvio Berluskoni, si e ka dominuar Italinë një nga politikanët më të pazakontë në botë

Më të lexuarat

Silvio Berluskoni që sot mbush 84-vjeç, është një nga politikanët më të pazakontë në botë. Ai e ka dominuar politikën italiane që nga viti 1994, kur klasa e vjetër u diskretitua nga skandalet e mëdha të korrupsionit.

I lindur në familjen e një bankieri, Silvio e ushtroi që i vogël pasionin e tij për të bërë biznes, duke shitur akullore në rrugë. Më vonë u morr me shumë gjëra.

Madje për disa kohë këndoi në një klub nate. Ndërtimi i siguroi sukses dhe famë në mbarë vendin. Ai themeloi rrjetin televiziv Mediaset, dhe pati për 31 vite në pronësi ekipin e Milanit.

Gjatë 4 herëve si kryeministër, u akuzua për skandale korruptive, seksuale, si dhe për lidhje me mafien. Është dënuar disa herë, dhe dënimin e fundit e ka shlyer me punë në komunitet.

Vazhdon të drejtojë partinë e tij, Forza Italia, që e ka humbur shkëlqimin e dikurshëm. Pavarësisht moshës së thyer, Berluskoni vijon të mbetet në skenën politike.

Me një pasuri 9 miliardë $, ai synon të jetojë sa më gjatë. Por problemet shëndetësore vazhdojnë ta përndjekin. Aktualisht është sëmurur për të dytën herë nga Covid-19.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritje rastesh me korona*irus në Itali, 91 viktima në 24 orët e fundit

Në Itali, janë rritur sërish rastet me Covid-19 në 24 orët e fundit. Brenda një dite, janë regjistruar 19.143 të infektuar, ndërsa janë shënuar 91...

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...