E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Si ta ndaloni ngrënien emocionale

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga: Nina Savelle-Rocklin “Psyche”

“Unë kam një dobësi të madhe ndaj petullave të ëmbla”- më tha Arlena, një mësuese 35-vjeçare që erdhi tek unë për psikanalizë. Ajo kishte neps për petulla pasi lindi fëmijën e saj të parë. Hante njëherësh 3-4 petulla. Sa herë që ndodhte kjo gjë, Arlena ndihej shumë në faj dhe zotohej të kishte më shumë kontroll për dietën.

Nisi disa dieta të rrepta, por në fund dështoi, dhe u kthye sërish tek petullat e ëmbla. “Unë ha aq shumë petulla sa më dhemb barku. I them vetes: Si nuk ke vullnet që ta frenosh këtë gjë!”- tha ajo me sytë e saj përlotur. Unë e sigurova Arlenën se problemi nuk ishin petullat.

Gjatë seancave të terapisë, për mua u bë e qartë se Arlena e konsumonte masivisht këtë ushqim shumë kalorik për shkak të një problemi themelor: vështirësisë së saj për të identifikuar dhe përpunuar disa gjendje emocionale.

Kjo dukuri është e njohur si ngrënia emocionale, dhe është një problem më se i zakonshëm. Ngrënia emocionale është një lloj “furie”, është miku dhe njëherazi armiku ynë. Ai na siguron një lloj lehtësimi të përkohshëm, por ndërkohë dëmton trupin dhe vetëvlerësimin tonë. Ja çfarë duhet të bëni për të dalë nga kjo situatë:

Stop dietave

Shumë nga klientët e mi përpiqen ta zgjidhin këtë problem duke mbajtur një dietë për rënien në peshës. Por kjo është një strategji joefektive. Shumica e dietave dështojnë dhe në planin afatgjatë çojnë shpesh në shtim në peshë.

Dieta e vendos fokusin tek gjëja e gabuar, që është ajo që po hani, në vend të arsyes. Tek e fundit, dietat dështojnë pasi ato merren vetëm me ushqimin, dhe nuk adresojnë atë që ju bën të hani me tepri. Në vend se të mbani dietë, duhet të analizoni veten tuaj.

Thyeni “kodin” e ngrënies emocionale

Hapi i parë i rëndësishëm është të përpunoni lidhjen midis emocioneve tuaja dhe ngrënies. Sa herë që vëreni një periudhë të ngrënies emocionale, përshkruani në një bllok se si ndiheshit para se të ndodhte kjo gjë, dhe shihni nëse mund të identifikoni ndonjë model.

Për shembull shumë njerëz, ushqehen shumë për të shtypur emocionet. Mësova se Arlena ishte rritur në një familje, në të cilën pritej që të gjithë të ishin mirënjohës dhe të lumtur gjatë gjithë kohës. Nëse ajo ishte e lënduar ose mërzitur, i thuhej “të ndalonte së qari”.

Mesazhi nga prindërit e saj ishte i qartë:nuk ishte e pranueshme të shprehte ndonjë dhimbje emocionale. Duke ngrënë petulla derisa ndiente dhimbje stomaku, Arlena po shmangte në mënyrë të pavetëdijshme dhimbjen e saj emocionale duke e shndërruar atë në një ndjenjë fizike.

Shoqëria perëndimore, e promovon shpesh idenë se shprehja e ndjenjave është një dobësi. Shumë vajza dhe gra mësohen se nuk është mirë të ndiejnë ose të shprehin zemërim. Sigurisht, kjo është e pamundur, kështu që në vend të kësaj shumë njerëz do të zemërohen me veten e tyre duke ngrënë shumë dhe shtuar peshë.

Shihni nëse ka ndonjë ndjenjë specifike që po përpiqeni ta shmangni

 Ka shumë arsye për ngrënien emocionale. Për shembull, ju mund të ndiheni thellësisht të vetmuar ose të mërzitur – pra keni një ndjenjë të brendshme zbrazëtie, të cilën përpiqeni ta mbushni simbolikisht me ushqim. Pyesni veten:çfarë ka më shumë rëndësi në jetën tuaj? Përgjigjet mund t`ju ndihmojnë në identifikimin e asaj që ju mungon vërtet.

Pavarësisht nëse ndiheni të paplotësuar në një marrëdhënie, apo keni mungesë kënaqësie në pjesë të tjera të jetës suaj, mund të ndërmerrni hapa për të ndryshuar gjërat. Dhe kjo do t’ju ndihmojë të ndaloni ngrënien emocionale.

Shihni se mos po hani për të krijuar në ndjenjë rehatie

 Përvoja jonë fillestare e të ushqyerit si foshnje, është e lidhur me ndjenjat e dashurisë dhe lidhjes. Mendoni pak çfarë ndodh kur ushqehet një fëmijë: ai ndihet i sigurt dhe i dashur në krahët e një prindi. Edhe në moshë madhore, ngrënia është e lidhur me atë ndjenjë të hershme dashurie dhe sigurie. Kur kemi nevojë për rehati, kthimi te ushqimi ka kuptim, pasi kjo është ajo që ka funksionuar më herët në jetën tonë.

Mësoni mënyra të reja për t’u qetësuar vetë

Mënyrat për ta bërë këtë janë disa. Së pari ndryshoni mënyrën e të folurit me veten tuaj. Identifikoni kritikun tuaj të brendshëm. Arlena i tha vetes:”Ti nuk ke vullnet. Je kaq e dobët!”. Gati të gjithë që kam trajtuar i kanë folur vetes me një ton të ashpër. Kur të filloni të kritikoni veten, imagjinoni sikur ato fjalë ia thoni dikujt tjetër. Nëse nuk do t’ia thoshit diçka një miku, fëmije apo një personi të dashur, mos ia thoni vetes.

Gjeni alternativa të tjera ndaj ushqimit

Për shembull, nëse jeni të lodhur, duhet të pushoni. Dremisni për 10-minuta për ta qetësuar mendjen dhe trupin. Pini një filxhan çaj bimor ose bëni disa ushtrime joga për relaksimin e muskujve.

Burimi i lajmit: https://psyche.co/guides/psychoanalysis-can-help-address-the-cause-of-emotional-eating

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...