“Shumë agresiv, qëllonte këdo që i dilte para”/ Detaje nga sulmi në xhami

Një ngjarje e rëndë tronditi kryeqytetin mesditën e sotme, teksa 34-vjeçari Rudolf Nikolli hyri brenda xhamisë ”Dine Hoxha”, duke plagosur me mjet prerës 5 besimtarë brenda objektit fetar.

Fatmirësisht, i riu është neutralizuar dhe më pas prangosur nga policia. Ende nuk dihen shkaqet që e detyruan Nikollin të ndërmerrte këtë akt, teksa mësohet se ka qëlluar këdo që i dilte para dhe tentonte ta ndalonte.

Ndërkohë, sipas iformacioneve, dyshohet se vuan nga probleme të shëndetit mendor, por për ta konfirmuar diçka të tillë, do t’i nënshtrohet një kontrolli psikologjik.

“Do t’i nënshtrohet dhe një kontrolli psikologjik nëse ka probleme të shëndetit mendor apo është akt i paramenduar. Nuk komunikon qartë, është i shpërqendruar. Sipas informacioneve, nuk është frekuentues i kësaj xhamie. Ka qenë shumë agresiv dhe qëllonte këdo që i dilte përpara. Ka pasur një përleshje jo vetëm me qytetarët por edhe me forcat e policisë.

34-vjeçari nga Burreli ka dhënë vetëm gjeneralitetet e tij por në lidhje me motivet e sulmit ka pasur një komunikim kaotik dhe jo të përqendruar, ndaj policia dyshon se ka probleme të shëndetit mendor. Të pesë të plagosurit janë transportuar në spital, kanë marrë ndihmën mjekësore. Kanë dëmtime në gjymtyrë për shkak të përleshjes dhe jo dëmtime në organet kryesore”, tha gazetarja Doriana Bezat.