E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

“Shumë agresiv, qëllonte këdo që i dilte para”/ Detaje nga sulmi në xhami

Një ngjarje e rëndë tronditi kryeqytetin mesditën e sotme, teksa 34-vjeçari Rudolf Nikolli hyri brenda xhamisë ”Dine Hoxha”, duke plagosur me mjet prerës 5 besimtarë brenda objektit fetar.

Fatmirësisht, i riu është neutralizuar dhe më pas prangosur nga policia. Ende nuk dihen shkaqet që e detyruan Nikollin të ndërmerrte këtë akt, teksa mësohet se ka qëlluar këdo që i dilte para dhe tentonte ta ndalonte.

Ndërkohë, sipas iformacioneve, dyshohet se vuan nga probleme të shëndetit mendor, por për ta konfirmuar diçka të tillë, do t’i nënshtrohet një kontrolli psikologjik.

“Do t’i nënshtrohet dhe një kontrolli psikologjik nëse ka probleme të shëndetit mendor apo është akt i paramenduar. Nuk komunikon qartë, është i shpërqendruar. Sipas informacioneve, nuk është frekuentues i kësaj xhamie. Ka qenë shumë agresiv dhe qëllonte këdo që i dilte përpara. Ka pasur një përleshje jo vetëm me qytetarët por edhe me forcat e policisë.

34-vjeçari nga Burreli ka dhënë vetëm gjeneralitetet e tij por në lidhje me motivet e sulmit ka pasur një komunikim kaotik dhe jo të përqendruar, ndaj policia dyshon se ka probleme të shëndetit mendor. Të pesë të plagosurit janë transportuar në spital, kanë marrë ndihmën mjekësore. Kanë dëmtime në gjymtyrë për shkak të përleshjes dhe jo dëmtime në organet kryesore”, tha gazetarja Doriana Bezat.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...