Emrat/ Këto janë personat e plagosur nga sulmi në xhaminë “Dine Hoxha”

Zbardhen emrat e pesë personave që kanë mbetur të plagosur tek xhamia “Dine Hoxha” mesditën e sotme në kryeqytet.

Mësohet se kanë mbetur të plagosur Donald Koçi, rreth 35 vjeç, Saba Peposhi, rreth 22 vjeç, Mariglen Konja, rreth 24 vjeç, Kleon Jaupaj, rreth 26 vjeç dhe Anri Tola, rreth 23 vjeç.

Autori i plagosjes së pesëfishtë, Rudolf Nikolli, 34 vjeç, nga Burreli, u fut brenda në xhami dhe qëlloi me thikë besimtarë e punonjës të xhamisë.

Nuk dihet ende nëse kemi të bëjmë me një konflikt çasti apo sulm terrorist. Autori rezulton të ketë kryer edhe një plagosje tjetër me thikë, një muaj më parë në një terminal autobusësh, dhe ishte shpallur në kërkim nga policia.