E diel, 31 Maj, 2020
13 C
Tirana

Shtesat e pallatave, zv.ministri Shkreli: U rezistojnë tërmeteve

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Artan Shkreli, zëvendësministri i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë shprehet se shtesa e pallateve, Shkreli janë problematike vetëm nëse nuk janë ndërtuar nga inxhinierë të aftë, pasi shtesat janë objekte që kanë bazament me lartësinë që ka.

“Ky tërmet ishte një provë për konstruktorët shqiptarë të 20 viteve të fundit, për hir të vërtetës objektet janë të sigurta nga ana konstruktive, nuk ka vend për panik, qoftë edhe në objektet e larta. Ky tërmet duhet të shërbejë për fuqizimin e normave termike të cilat kanë mbetur në nivelin e 0.18, ku sot kanë shkuar në 02 orë deri në 024 sipas eurokodeve, do të jetë një nxitje për qeverinë që të çojë më para normat sizmike”, – tha ai.

Për sa i përket krisjeve të ndërtesave, Shkreli tha se ata që kanë krisje të rrezikshme që janë diagonale duhet t’i denoncojnë, ndërsa ato vertikale që bashkohen me trarët nuk janë të rrezikshme. I pyetur për ndërtimet e viteve ’60 te Shallvaret, pasi janë bërë punime në katet e poshtme dhe duhet një ekip ekspertësh për t’i verifikuar.

“Ndërsa për pallate parafabrikate kanë qenë të kolauduara nga pikëpamja e betonit, kështu nuk ka dyshim për paretet e betonit dhe mënyrat e lidhjeve, janë bërë me kushtet e lidhjes së ’89 dhe durojnë deri në 7.5 ballë. Të gjitha fletët kanë pësuar plasaritje, por nuk ka kompromentuar aftësinë mbajtëse”.

Për pallatet e reja për sa i përket mungesës së fugës sizmike, Shkreli pohon se për objektet që kanë një gjatësi 30-40 m, konsiderohet që pavarësisht se është një ndërtim unik duhet ndarë në tre pjesë seksionet e këtij pallati, në mënyrë që vala sizmike është në gjatësinë pallatit të mos e çajë pallatit, por nëse pallati është i çarë nga konstruktori, këto dy pjesë lëkundën pavarësisht nga njëri-tjetri.

“Pallate që nuk e kanë fugën sizmike mund të kenë pësuar goditje. Për këtë janë ngritur grupet e punë, ministrja Balluku ka bërë thirrje ndërtuesve dhe konstruktorëve të jenë në dispozicion për sa i përket inspektimit të objekteve. Shumë shpejt do të dalim me një raport se cilat janë problemet në Tiranë, sepse Tirana e pësoi më shumë nga ky tërmet, pavarësisht se në Shijak janë 16-17 banesa të pabanueshme, po Tirana duke qenë qytet i madh dhe problematikat nga më të paimagjinueshmet mund të ketë shumë të dhëna që do t’i bëjmë shpejt me dije”, tha ai për ATSH.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT