E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të koronavirusit dhe se është e gatshme të ofrojë më shumë fonde për të arritur një zgjidhje.

“Jemi të gatshëm të ofrojmë më shumë para,” tha Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin për rrjetin CNBC.

Presidenti Donald Trump nënshkroi të shtunën urdhra ekzekutivë duke zgjeruar ndihmën e papunësisë për miliona amerikanë që kanë humbur punën nga pandemia si dhe duke lejuar më shumë kohë për të paguar taksat mbi të ardhurat. Në një koment të ri në Twitter, presidenti nuk përjashtoi mundësinë për nagociata të mëtejshme, por fajësoi udhëheqësin e demokratëve në Senat, Chuck Schumer si dhe kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi për dështimin e bisedimeve të së premtes.

“Tani Schumer dhe Pelosi duan të takohen për të diskutuar një marrëveshje,” tha në Twitter presidenti. “Sa e çuditshme si shkojnë gjërat. Ku kanë qenë këto katër javë kur këmbëngulnin në qëndrimin e tyre dhe donin fonde vetëm për shtetet e drejtuara nga demokratët, të cilët po dështojnë keq? Ma dinë numrin e telefonit”.

Në intervistën me kanalin CNBC, zoti Mnuchin tha: “Mendoj se ka vend për kompromis, nëse demokratët janë të gatshëm të tregohen të arsyeshëm. Ka ende plot gjëra që duhet të bëjmë”.

Pas dështimit të bisedimeve javën e kaluar, zoti Schumer dhe zonja Pelosi thanë se demokratët do të heqin 1 trilion dollarë nga paketa origjinale prej 3.4 trilionë dollarësh që ata kanë ofruar si variantin demokrat. Ata i kërkuan Shtëpisë së Bardhë të dyfishojë propozimin e saj prej 1 trilion dollarësh për ta çuar paketën në të paktën 2 trilionë dollarë, por administrata nuk ka pranuar.

Sekretari i Thesarit tha se administrata Trump është e gatshme të shpenzojë më shumë fonde, por “jo sasi të pakufizuara parash pa kuptim”.

Zoti Mnuchin tha se dy palët kanë “rënë dakord për t’u ofruar bizneseve që janë goditur më rëndë ndihma të reja,” duke ndarë çeqe ndihmëse prej 1200 dollarësh për pjesën më të madhe të amerikanëve të rritur, duke mbështetur me fonde shkollat që të arrijnë të rihapen pa rrezik për nxënësit e personelin, si dhe mbështetje me fonde për spitalet si dhe për kompanitë që po punojnë për të zhvilluar një vaksinë kundër koronavirusit.

Një ndër pikat e fërkimit mbetet ndihma për qeveritë lokale, që Presidenti e sulmoi duke e cilësuar si “fonde për të shpëtuar” distrikte që drejtohen nga demokratët e opozitës. Zonja Pelosi dhe zoti Schumer thanë se shtetet dhe bashkitë e goditura nga pandemia kanë nevojë në total 1 trilion dollarë.

“Kemi parashikuar fonde për të ndihmuar qeveritë lokale, por nuk do të japim 1 trilion dollarë. Nuk është zgjidhje e arsyeshme,” tha Sekretari Mnuchin.

Sekretari i Thesarit i bëri thirrje Kongresit të miratojë paketën, ndërkohë që mund të vazhdojnë më pas debatet për elementë të veçantë të paketës. Por demlokratët nuk duan negociata dhe debate për zëra të veçantë të paketës.

Sekretari Mnuchin nuk pranoi të spekulonte kur mund të rifillojnë negociatat.

Zoti Mnuchin tha se presidenti e pa të nevojshme të hidhej në veprim dhe nënshkroi urdhrat ekzekutivë, pasi negociatat dështuan.

Në intervista të dielën, zoti Schumer dhe zonja Pelosi kritikuan propozimin e Shtëpisë së Bardhë si shumë të kufizuar për nevojat aktuale të amerikanëve të pushuar nga puna si rezultat i koronavirusit. Zonja Pelosi tha se veprimet e presidentit ishin jo-kushtetuese sepse vetëm Kongresi dhe jo presidenti, ka të drejtën e miratimit të akteve për shpenzime buxhetore.

Demokratët u përpoqën gjatë negociatave të pasuksesshme të zgjasnin ndihmën e papunësisë prej 600 dollarësh në javë deri në fund të vitit. Presidenti e uli këtë shifër në 400 dollarë në javë dhe tha se shtetet individuale duhet t’u paguajnë personave që përmbushin kriteret 100 dollarë nga kjo shumë.

Presidenti gjithashtu ka pezulluar deri në fund të vitit taksën e të ardhurave prej 7.65% për ata që marrin rrogë më të vogël se 100 mijë dollarë në vit. Amerikanët e papunë nuk përfitojnë pasi aktualisht nuk marrin rrogë. Taksat shërbejnë për të mbështetur fondin e pensioneve dhe të kujdesit shëndetësor për amerikanët e moshuar. Këto pagesa shtyhen për të ardhmen, nëse Kongresi nuk miraton një akt legjislativ për t’i falur taksat.

Presidenti Trump tha se po zgjat mbrojtjen ligjore për qeraxhinjtë që rrezikojnë të dëbohen pasi nuk kanë paguar qeranë. Po ashtu presidenti u dha kohë shtesë amerikanëve për të shlyer pagesat e borxhit studentor, duke e mbajtur në 0% interesin për kredi studentore të dhëna nga qeveria federale.

Pandemia vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara. Aktualisht numërohen në total mbi 5 milionë raste të konfirmuara me koronavirus, ndërsa sëmundja ka shkaktuar mbi 163 mijë viktima. Në të dyja këto kategori, Shtetet e Bashkuara renditen të parat në botë./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Masivi shkëmbor bie brenda lokalit në Vlorë, një i plagosur

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar incidente në vend, dhe një prej rasteve është shënuar në Vlorë. Në Kaninë ka pasur rrëshqitje gurësh të...