Aktualitet

Shqipëria shpall non-grata dy diplomatët iranian


               Publikuar në : 15:29 - 15/01/20 M P

Me një vendim të Minsitrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme, dy shtetas iranian janë shpallur non-grata në Shqipëri.

Dy përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast janë shpallur si të padëshiruar për shkak se të veprimtarisë së tyre në mospërputhje me parimet e konventët së Vjenës.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri në detyrë Gent Cakaj.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka vendosur sot, që përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, z. Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe z. Seyed Ahmad Hosseini Alast, të shpallen persona të padëshirueshëm, për shkak të zhvillimit të veprimtarisë në mospërputhje me statusin e tyre dhe parimet e Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Dy përfaqësuesëve të Republikës Islamike të Iranit ju është kërkuar largimi i menjëhershëm nga territori i Republikës së Shqipërisë.”- shkruan Cakaj.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT