E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Shqipëria mes 7 vendeve që marrin gjithsej 14.2 miliard euro nga BE-ja

Der Spiegel (Gjermani)

Shtatë vende po përpiqen të bashkohen me BE-në dhe tani vijnë paratë nga Brukseli. Miliarda janë caktuar për reforma, pak më shumë për shtetin e së drejtës në Turqi.

Kohët e fundit, BE-ja prezantoi ​​Turqinë me një dokument kthjellues përpara anëtarësimit të mundshëm në BE. Sidoqoftë, Turqia bashkë me gjashtë shtete të tjera me perspektivë zyrtare anëtarësimin në BE, do të marrin një total prej rreth 14.2 miliardë eurosh në të ashtuquajturën ndihmë të para-anëtarësimit deri në fund të 2027-ës.

Siç u njoftua të mërkurën e 2 qershorit nga Këshilli i Bashkimit Evropian, presidenca portugeze arriti një marrëveshje politike me Parlamentin Evropian mbi rregulloren e nevojshme. Marrëveshja supozohet të rregullojë mënyrën e shpërndarjes së parave në Turqi dhe shtetet ballkanike të Shqipërisë, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës.

“Ndihma e para-pranimit mbështet përfituesit në miratimin dhe zbatimin e reformave kryesore politike, institucionale, sociale dhe ekonomike të nevojshme për të mbështetur vlerat e BE-së dhe gradualisht të harmonizohen me rregullat, normat dhe strategjitë e BE”, tha sekretarja e shtetit portugez Ana Paula Zacarias. I ngarkuar me negociatat, Komisioneri i Zgjerimit i BE-së Oliver Varhelyi foli për një sinjal të fortë për vendet dhe një investim të fortë në të ardhmen e BE-së.

Paratë vetëm nëse fillojnë reformat

Si Këshilli ashtu edhe Komisioni theksuan se fondet duhet të ndahen në bazë të përpjekjeve efektive për reforma. Kjo mund t’i sigurojë Turqisë, për shembull, stimuj për të lëvizur më shumë drejt standardeve të BE-së në fusha të tilla si shteti i së drejtës.

Negociatat e pranimit me vendin janë pezulluar për disa vjet për shkak të pengesave. Në vjeshtën e vitit 2020, Komisioni i BE-së kishte vërtetuar dështime serioze. Qeveria e Ankarasë nuk kishte bërë “asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit”, ende nuk kishte ndarje efektive të pushteteve dhe mbetën shqetësimet serioze në lidhje me funksionimin e ekonomisë, sipas raportit të përparimit të Komisionit në atë kohë.

Lexo edhe :   A do të vazhdojë BE ta lërë pas dore Ballkanin Perëndimor?
Lexo edhe :   Ndalimi i gazetarëve në Kuvend/ Reagon BE: Mungesë demokracie

burimi: https://www.spiegel.de/ausland/eu-ueberweist-beitrittskandidaten-14-milliarden-euro-fuer-reformen-a-2c9a0b3b-a66d-435d-a92b-1635ad6361ef

Përshtati Totila Kotorri/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...