E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Shpallja ”non grata”, mediat ndërkombëtare kontaktojnë Sali Berishën

Vendimi i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH), për të shpallur ”non grata’’ ish-kryeminsitrin Sali Berisha dhe familjen e tij, ka gjetur pasqyrim në mediat ndërkombëtare.

US News, Barrons, Reuters, dhe shumë media të tjera kanë shkruar në lidhje me këtë vendim, teksa kanë cituar deklaratën e Sekretarit Amerikan Antony Blinken, ku shprehej se Berisha pasuroi veten, aleatët dhe ka minuar demokracinë në Shqipëri.

”Përcaktimet e Departamentit të Shtetit përdoren për të identifikuar zyrtarisht individët që qeveria amerikane i konsideron të korruptuar ose shkelës të të drejtave të njeriut dhe për të ndaluar hyrjen e tyre dhe anëtarëve të familjes së tyre të ngushtë në Shtetet e Bashkuara.”, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve, Reuters ka kontaktuar ish-kreun e qeverisë, por mësohet se Berisha nuk ka dhënë një përgjigje.

Lajmi për shpalljen ”non grata”, u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë, dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit, është përfshirë në afera korruptive.

Në faqen zyrtare, DASH ka publikuar vendimin e plotë, ku thuhet se Berisha ka qenë i përfshirë në veprime korruptive për shpërdorim të fondeve publike, dhe ndërhyrje në proceset publike duke përdorur pushtetin.

Në vendimin e tij, Blinken ka përcaktuar si të papërshtatshëm edhe bashkëshorten e ish-kryeministrit Liri Berisha, djalin Shkëlzen Berisha dhe vajzën Argita Berisha Malltezi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...