E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Shkrihet bashkia për herë të katërt. Ishte kapur nga mafia

Pesë bashki e komuna shkrihen dhe kalojnë nën kontroll të qeverisë, dhe njëra prej tyre e ka për herë të katërt.

Përveç Lokrides (Kalabri), e konsideruar si djepi i Ndragetës, Këshilli i Ministrave në Itali ka shkrirë bashkinë e Limbadit, ku pak ditë më parë mafiozët i vunë bombë makinës së Mateo Vinçit, si dhe bashkinë në Bompoensiere, Kaivano, Manduria, dhe Plati. Plati e ka për herë të katërt që shkrihet në 12 vite, për shkak të kapjes nga mafia.

Masat janë marrë pasi është vërtetuar se në të gjitha këto bashki e komuna ka pasur ndërhyrje të mafias.

Tre prej bashkive ndodhen në zonën e Kalabrias, një një Pulja e një në Kampania. Dy komuna të tjera në Napoli kanë qenë nën kontrollin e qeverisë qendrore, të cilat do të vazhdojnë të mbahen edhe për gjashtë muaj të tjerë deri sa të zgjidhen përfaqësues të paprekur nga mafia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...

Çfarë po ndodh rreth nesh? Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë të zhvillimeve në botë 1-Hungaria kërkon daljen nga Bashkimi Europian 2- Vetëvritet oficeri i katërt i policisë që iu përgjigj trazirave në...