E hënë, 8 Mars, 2021
9 C
Tirana

Shkencëtari britanik: Pas Covid-19, na pret një pandemi tjetër më e rrezikshme

Një shkencëtar britanik, ka sugjeruar që një tjetër ‘Sëmundje X’ që shkakton pandemi mund të vijë shumë shpejt.

Profesori Mark Woolhouse, shtoi se është e vështirë të thuash se kur mund të shfaqet një sëmundje e tillë, dhe mekanizmi i saktë se si shfaqet është gjithmonë i paparashikueshëm.

Eksperti i epidemiologjisë së sëmundjeve infektive në Universitetin e Edinburgut, tha se gripi pandemik është në krye të listës për shpërthime për t’u shqetësuar, por ai shtoi se ekziston një varg i tërë virusesh të tjerë për të cilët duhet patur kujdes, shkruan Daily Mail.

Woolhouse tregoi se si ai dhe disa kolegë bënë që Organizata Botërore e Shëndetësisë të shtonte diçka të quajtur Sëmundja X në listën e saj të sëmundjeve përparësore katër vjet më parë.

”Ne menduam se pandemia tjetër në zhvillim mund të jetë një virus për të cilin as nuk e dimë akoma, sinqerisht menduam se ishte skenari më i mundshëm.”, tha ai.

Sipas OBSH,  ‘Sëmundja X’ përfaqëson njohurinë që një epidemi serioze ndërkombëtare mund të shkaktohet nga një patogjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...

Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të...

Berisha: PD-ja po shkon drejt fitores së sigurt, Rama po xhiron në boshllëk

Ish-kryeministri Sali Berisha, është i bindur se Partia Demokratike po shkon drejt fitores së sigurt të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në PolitikOn,...

Anulohen votat e partive boshnjake dhe rome në komunat me shumicë serbe

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka anuluar në tërësi votat në zgjedhjet e 14 shkurtit, për subjektet politike boshnjake në komunat të banuara...