E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Pse kaq nervozë të “urtët” e PDK-së dhe LDK-së?

Nga: Enver Bytyçi

Enver Hoxhaj dhe Abdullah Hoti duken shumë nervozë, megjithëse publiku i ka njohur deri tani si njerëz të urtë dhe të ekuilibruar! Në fushatë elektorale edhe Hashimi i ulte veshët, hiqej i “butë”, aq sa gati sa thoshte si Rugova: “Ani, ani le t’më shajnë, unë nuk shaj njeri”! Por Hoti e Hoxhaj, megjithëse tipa të kundërt me HashimThaçin, janë sertue. Janë bërë agresivë, të papërmbajtshëm! Hashimi ishte nervoz vetëm kur e kundërshtonim për planin e tij serb për ndarjen e Kosovës. Në fushatë dukej si “pulë”! Ndërsa pasardhësin e tij në PDK dhe të Mustafës në LDK i shohim të çoriemtuar në kohë fushate elektorale. Kjo ska kushkon!

Kur Isa Mustafa ishte kryeministër iu pat drejtuar Albin Kurtit me ofendimin e pamend “Gomar”! Edi Rama i tha Ramush Haradinajt të njëjtën gjë në Pejë nëntorin e vitit 2018. Por Abdullah Hotin dhe Enver Hoxhajn nuk ishim mësuar t’i njihnim si të tillë, pra si ata që përmendëm më lart. Të ishte p.sh Xhavit Halitii LPK-së a AgimVeliu i LlDK-së, njerëzit nuk do të ishin surprizuar nga fushata agresive e tyre. Ata aq dinë, aq bëjnë. Po këta dy tipat, Hoxhaj e Hoti, që vijnëe dhe nga një zonë “e butë”, qytetare dhe e këndellur, me shkollë e doktoratura, si ka mundësi që gafllojnë kaq keq?!

Kjo pyetje retorike është gjithandej pa përgjigje. Megjithatë duhet dhënë një objeksion, pse ndodh kësisoj! Të dy liderët kandidatë për kryeministër të Kosovës kanë kuptuar se janë kandiduar për t’i çuar në shtëpi pas zgjedhjeve. Të dy e dinë tashmë se kandidimi i tyre për kryeministër është një kurth brenda-partiak. Në LDK njihen kurthe të tilla që ngre gjithmonë Isa Mustafa. Po në PDK pse? Ata që ishin të kurtheve janë kurthuar vetë Brenda hekurave të burgut të Hagës. Po mesa duket kurthatori i PDK-së në Hagë thuajse është i lirë në komunikim, sepse ia kanë lejuar telefonin, madje edhe përdorimin e psotës në rrjete sociale. Për pasojë ai është në Prishtinë me mend dhe me kurthe. Ka aktivizuar bandën e tij dhe ka formuluar skemën e likuidimit të Enver Hoxhajt.

Hotit i bëjnë presion Isa dhe tipat si AgimVeliu që të dalë nga vetja e të bëhet si i çmendur në fushatë elektorale. Që të bëjë deklarata qesharake kundër rivalëve politikë të lëvizjes për ndryshim. Ndërsa Hoxhajt i bën presion klani Pronto me Xhavit Halitin dhe sojin e vet, aq shumë sa nuk di se çfarë flet e çfarë lëshon po ashtu kundër dy politikanëve të rinj të lëvizjëes për ndryshim, VjosaOsmanit dheAlbin Kurtit. Dhe të dy nesër, kur ta kenë humbur bastin, do të ndëshkohen nga partia për “taktikë të gabuar në luftën elektorale”, për “paaftësi” për të tërheq mbështetjen e qytetarëve etj. Ata e dinë se elektorati në Kosovë nuk i ngjan atij në Shqipëri, pra nuk e pranon dhunën verbale në fushatë elektorale. Por nuk mundet Isa Mustafa të pranojë më shumë vota nga Abdullah Hoti, se sa kishte marrë ai vetë kur qe kandidat për kryeministër. E nuk mund të pranojë Hashim Thaçi që Enver Hoxhaj ta sfidojë karizmën e tij të kohës kur udhëhiqte PDK-në!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...