E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Shkencëtarët reanimuan krijesën e ngrirë prej 24 mijë vitesh në Arktik

Duket si skenari i një filmi fantastiko-shkencor: Shkencëtarët zbulojnë diçka që është varrosur në tokën e ngrirë të Arktikut para dhjetëra mijëra vjetësh dhe vendosin ta ngrohin pak. Krijesa lëviz ndërsa qelizat e saj ngadalë zgjohen nga paraliza e tyre e gjatë. Teksa koha kalon, kafsha zgjohet, pasi ka udhëtuar në kohë për 24,000 vjet falë aftësisë së trupit të saj për tu mbyllur pasi temperaturat të kenë arritur një minimum të caktuar. Duket shumë e pabesueshme për të qenë e vërtetë, por ja që është.

Në një artikull të ri të botuar në Current Biology, studiuesit publikojnë zbulimin e një kafshe mikroskopike që ka qenë e ngrirë në Arktik për rreth 24,000 vjet. Krijesa, e cila duhet të ketë jetuar në ujë gjatë jetës së saj të mëparshme, u ringjall kur shkriu akulli. Zbulimi është tepër i rëndësishëm dhe jo vetëm për studimin e vazhdueshëm të krijesave të gjetura të ngrira në kohë këtu në Tokë.

Krijesa e vogël quhet ‘bdelloid rotifer’. Këto kafshë shumëqelizore jetojnë në mjedise ujore dhe kanë një reputacion të fortë veçanërisht kur bëhet fjalë për temperaturat e ngrirjes. Ata padyshim që janë në gjendje të mbijetojnë nga procesi i ngrirjes dhe shkrirjes, dhe unë nuk është kafsha e vetme e vogël që kam këtë aftësi.

Sidoqoftë, gjithmonë ekziston pyetja se sa kohë mund të qëndrojë e ngrirë një kafshë para se të mos zgjohet më. Nëse një krijesë mund të mbijetojë nga ngrirja për një vit, kjo nuk do të thotë automatikisht se mund të mbijetojë edhe nga ngrirja për 10 ose 100 vjet, ose në rastin e bdelloid-it, 24,000 vjet.

Ky zbulim u bë në Siberi dhe nuk është hera e parë që krijesat e ngrira janë nxjerrë nga ngrirja dhe më pas janë zgjuar. Jo shumë kohë më parë, krimba të vegjël u zbuluan gjithashtu në shtresën e ngrirë të tokës në po këtë rajon, dhe sapo shkencëtarët patën mundësinë të rrisnin temperaturën e tyre në një mjedis të kontrolluar, ata u kthyen në jetë.

Gjithmonë ka pyetje të mëdha në lidhje me sigurinë e kryerjes së hulumtimeve si ky. Kur po zbulon diçka që është ngrirë për dhjetëra mijëra vjet, ekziston gjithmonë mundësia që ajo të mbartë një lloj sëmundjeje që nuk është parë më parë nga njerëzit. Nëse jeta në Tokë sot nuk është e përgatitur mirë për të trajtuar një sëmundje të rikthyer në jetë nga një kafshë e ngrirë, ajo mund të nisë një zinxhir ngjarjesh vërtet katastrofike.

Studiuesit që kryejnë këtë lloj pune marrin masa paraprake për të siguruar që të mos ndodhin shpërthime gjithsesi dhe krijesat që rikthehen në jetë nga toka e ngrirë shpesh nuk jetojnë aq gjatë sa çështjet e përmbajtjes të jenë shqetësuese. Sidoqoftë, është mjaft e çuditshme të dihet që këto kafshë janë teknikisht dhjetëra mijëra vjeçare, ende gjallë dhe shëndoshë./Tirana Today

Burimi: https://bgr.com/science/frozen-animal-revived-siberia-5930569/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...

Premier League/ Zbulohet kalendari për sezonin 2021-2022, ja java e parë

Sezoni i Premier League sapo ka mbaruar, por tashmë është duke u menduar për sezonin e ri. Sot është hedhur dhe shorti për ndeshjet...