E mërkurë, 27 Janar, 2021
8 C
Tirana

Shënohen 30 viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Brazil

Moti i keq në Brazil ka bërë që 30 persona të humbin jetën si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

Pas reshjeve intensive që u regjistruan të premten, më shumë se 2,500 njerëz braktisën shtëpitë e tyre nga rreziku i përmbytjeve.

Shumë persona u mbytën nga balta e madhe ndërsa të tjerë u morën përpara nga rrjedha e ujit. Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë vijuar punën e tyre përgjatë natës së të shtunës, pasi 17 persona janë shpallur të humbur.

Shërbimi Meteorologjik në Brazil u shpreh se në zonën e Minas Gerais në Brazil, përgjatë 24 orëve kishte një rënie të 17 cm shi për orë. Këto reshje sipas tyre ishin më intensivet në 110 vitet e fundit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Britani: Shtyhen masat anti-covid edhe për 3 javë, shkollat mbeten të mbyllura

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson deklaroi se nuk ka shpresë për ndonjë lehtësim të bllokimit për tre javë të tjera, duke përjashtuar...

Nuk justifikon 8 mln lekë, skeda e pasurisë së ministrit Pandeli Majko

Pandeli Majko ka një karrierë të gjatë politike në Shqipëri, i zgjedhur dy herë si kryeministër dhe për 6 legjislatura si deputet i Partisë...

Drejtoresha e ISHP-së sqaron infektimin e mjekut Pipero pas vaksinimit

Dy javë pasi mori dozën e parë të vaksinës anti-covid të prodhuar nga kompania Pfizer, mjeku i njohur infeksionist, Pëllumb Pipero rezultoi pozitiv ditën...

“Fitojmë mbi 74 mandate”/ Balla: Nuk kemi konkurentë më 25 prill

Numri dy i Partisë Socialiste, Taulant Balla duket i bindur për fitorën e mandatit të tretë qeverisës në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ai beson...

Rakip Suli padit në SPAK ish-kryebashkiakun e Kamzës, Xhelal Mziu (Akuza)

Kreu i Bashkisë së Kamzës, Rakip Suli ka kallëzuar në Strukturën e Posaçme Anti Korrupsion (SPAK) paraardhësin e tij Xhelal Mziu, nën akuzën e...