E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shefi i OBSH-së: Omicron në 77 vende, përhapet më shpejt se çdo lloj tjetër

Varianti i ri i koronavirusit Omicron, po përhapet në të gjithë globin me një ritëm të paprecedentë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Rastet e variantit me mutacion të madh janë konfirmuar në 77 vende. Por në një konferencë për shtyp, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ndoshta ishte në shumë shtete të tjera që nuk e kishin zbuluar ende.

Dr Tedros tha se ishte i shqetësuar se nuk po bëhej mjaftueshëm për të trajtuar variantin.

“Sigurisht, ne kemi mësuar deri tani se ne e nënvlerësojmë këtë virus në rrezik. Edhe nëse Omicron shkakton sëmundje më pak të rënda, numri i madh i rasteve mund të kapërcejë përsëri sistemet e papërgatitura shëndetësore”, tha ai.

A është Omicron më i butë pavarësisht nga imuniteti? A është vaksinimi i ulët një faktor në rritjen e Omicron?

Varianti Omicron u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut në nëntor, dhe që atëherë vendi ka parë një rritje të infeksioneve. Presidenti Cyril Ramaphosa ka rezultuar pozitiv me Covid-19, dhe aktualisht është duke u izoluar me simptoma të lehta.

Një numër vendesh kanë vendosur ndalime udhëtimi që prekin Afrikën e Jugut dhe fqinjët e saj pas shfaqjes së Omicron, por kjo nuk ka arritur ta ndalojë atë të përhapet në mbarë botën. Më shumë se 800.000 amerikanë kanë vdekur tani nga koronavirusi – numri më i lartë i regjistruar nga pandemia globale.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, fitoi mbështetjen për kalimet e Covid në Angli, pavarësisht revoltës më të madhe nga anëtarët e partisë së tij që kur u bë kryeministër.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu njoftoi të martën se të 11 vendet në listën e saj të kuqe të udhëtimit do të hiqen, me Sekretarin e Shëndetësisë Sajid Javid duke thënë se varianti Omicron ishte përhapur kaq gjerësisht, rregullat nuk kishin më shumë qëllim.

Italia ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme deri më 31 mars 2022, duke përmendur shqetësimet për Omicron. Masat, të cilat do të përfundonin në fund të dhjetorit, i japin qeverisë më shumë fuqi për të kufizuar udhëtimet dhe tubimet publike.

Holanda thotë se do të mbyllë shkollat ​​fillore një javë para fillimit të festave të Krishtlindjeve, në një përpjekje parandaluese për të trajtuar infeksionet.

Norvegjia ka njoftuar një ndalim të servirjes së alkoolit në bare dhe restorante, ndër të tjera. Në konferencën për shtyp të martën, Dr Tedros përsëriti shqetësimet në lidhje me pabarazinë e vaksinave, pasi disa vende përshpejtojnë paraqitjen e një ilaçi përforcues në përgjigje të Omicron.

Studimet e fundit të vaksinës Pfizer/BioNTech treguan se ajo prodhoi shumë më pak antitrupa neutralizues kundër Omicron, se sa kundër llojit origjinal, por se ky deficit mund të ndryshohet me një goditje të tretë, përforcuese.

Çfarë dimë për Omicron dhe ndikimin e tij në Afrikë

Dr Tedros tha se përforcuesit “mund të luajnë një rol të rëndësishëm” në frenimin e përhapjes së Covid-19. Furnizimet për programin global të ndarjes së vaksinave Covax janë rritur muajt e fundit. Sidoqoftë, zyrtarët botërorë të shëndetësisë kanë frikë se një mungesë prej dhjetëra miliona dozash – si ajo që ndodhi në mes të këtij viti kur India pezulloi eksportet e saj të vaksinave – mund të ndodhë përsëri. Në vendet më të varfra, disa njerëz vulnerabël nuk kanë marrë ende një dozë të vetme.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...