E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

SHBA, zyrtari i lartë hedh poshtë pretendimet e ish-këshilltarit Bolton

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

U kap me armë, kush është biznesmeni i pesë hoteleve në Belgjikë që ndodhej në makinë me Fjolla Morinën

Gjatë marrjes në pyetje, këngëtarja Fjolla Morina ka pranuar autorësinë e armës së zjarrit pistoletë tip “Zoraki” dhe 23 fishekë. Ajo ka treguar se...

Këshilltari për Tregtinë në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro tha të dielën se ai kishte qenë në sallë me Presidentin Donald Trump dhe Presidentin kinez Xi Jinping gjatë takimit mes tyre, por në asnjë rast nuk kishte dëgjuar që Presidenti i SHBA të kërkonte ndihmën e Kinës për të fituar garën për rizgjedhje.

Zoti Navarro i tha rrjetit CNN se pretendimet e bujshme të bëra në një libër të ish-këshilltarit të sigurisë kombëtare John Bolton ishin “thjesht marrëzi” po të kihet parasysh se sa i ashpër është treguar zoti Trump ndaj Kinës dhe praktikave të saj të padrejta tregtare.

“Nuk e kam dëgjuar kurrë diçka të tillë. Unë kam qenë vetë në sallë”, tha zoti Navarro, duke i bërë jehonë komenteve të Përfaqësuesit amerikan të Tregtisë Robert Lighthizer javën e shkuar.

Bolton duhet të përballet me pasoja – përfshirë dënim të mundshëm me burg – për përdorimin e “informacionit tepër të klasifikuar” në librin e tij, tha zoti Navarro.

Peter Navarro, një zyrtar i njohur për qëndrimet e ashpra ndaj Kinës, solli gjithashtu në vëmendje mosmarrëveshjet rreth origjinës së koronavirusit të ri që ka rritur tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës kohët e fundit, edhe pse më 1 Janar dy ekonomitë më të mëdha të botës nënshkruan një marrëveshje tregtare të fazës së parë.

Lexo edhe :   Rekord në SHBA, mbi një milion teste të bëra brenda një dite për Covid-19

Ai tha se virusi ishte “një produkt i Partisë Komuniste Kineze dhe mbetet një pyetje e hapur nëse virusi ka qenë krijuar qëllimisht”.

“Ky virus doli nga Kina”, tha ai. “Partia Komuniste Kineze është përgjegjëse për të. Ata e nxorën virusin në Kinë, e fshehën për dy muaj, dhe shkaktuan vdekjen e mbi 100,000 amerikanëve”.

Lexo edhe :   Rekord në SHBA, mbi një milion teste të bëra brenda një dite për Covid-19

Kina ka kundërshtuar me forcë çdo pretendim se e nxori virusin me qëllim.

Javën e kaluar, Presidenti Trump përsëriti kërcënimin për të ndërprerë lidhjet me Kinën, duke shkruar në Twitter se “një shkëputje e plotë nga Kina” mbetet një opsion politik për Shtetet e Bashkuara. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...

Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të ofruar nga PS, janë të njohura...

Gazetari që ishte brenda ‘Al Holit’: Ditën që shkuam kishte çantë bombë të lyer me gjak

Gazetari Julian Kasapi ka folur në lidhje me eksperiencën e tij në kampin Al Hol, ku ndodhen të bllokuar shumë gra dhe fëmijë shqiptarë. I...

Negociatat, Gjermania: Shpresojmë mbajtjen e konferencës së anëtarësimit në dhjetor

Presidenca Gjermane e Bashkimit Evropian ka përsëritur synimin për të mbajtur brenda muajit dhjetor konferencat e para ndër-qeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...