E mërkurë, 12 Gusht, 2020
27 C
Tirana

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit.

Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa numri i rasteve me koronavirus po rritet ndjeshëm duke detyruar shumë shtete që të frenojnë rihapjen për të ngadalësuar përhapjen e infektimeve.

Prodhimi i Brendshëm Bruto, një tregues kryesor për mallrat dhe shërbimet, u tkurr në periudhën prill-qershor ndërsa epidemia e koronavirusit detyroi bizneset që të mbylleshin për herë të dytë në shumë pjesë të vendit.

“Prodhimi ekonomik ra në shifra të thjeshta 9.5%. Kjo përkthehet në një rënie vjetore 32.9% në tremujorin e dytë dhe në gjysmën e parë të vitit tkurrja llogaritet rreth 10.5 %”, thotë Gregory Daco, krye-ekonomist tek Oxford Economics, USA.

Disa e interpretuan rënien vjetore prej afro 33% si një tkurrje me një të tretën të ekonomisë amerikane. Por ekonomisti Gregory Daco, nuk e sheh kështu.

“Kur je në recesion, ka një rënie të madhe të aktivitetit ekonomik tremujor dhe u shumëzon me katër. Por nuk është logjike të mendosh që do të kesh këto rënie të përsëritura çdo tremujor.

Është më e dobishme ta shohësh si një rënie të thjeshtë tremujori në kontekstin e recesionit nga koronavirusi dhe të thuash që ekonomia amerikane në fund të tremujorit të dytë ishte 10% më e vogël sesa para koronavirusit”, thotë ai.

Më herët këtë javë, Jerome Powell, kreu i rezervës federale paralajmëroi se shenjat e para të një rimëkëmbjeje, po rrezikohen pasi disa pjesë të Shteteve të Bashkuara, po përjetojnë një rritje të rasteve me koronavirus.

“Kemi parë javët e fundit disa sinjale se rritja e rasteve me virus dhe rikthimi i masave për ta kontrolluar atë, po fillojnë të ndikojnë tek aktiviteti ekonomik”, tha ai.

Lexo edhe :   Reagime pas nënshkrimit të urdhrave ekzekutivë nga presidenti Trump
Lexo edhe :   Reagime pas nënshkrimit të urdhrave ekzekutivë nga presidenti Trump

Mbi 150 mijë amerikanë kanë vdekur dhe mbi 4.5 milionë janë infektuar me koronavirus.

“Rruga përpara për ekonominë është shumë e pasigurt dhe do të varet në pjesën më të madhe nga mbajtja nën kontroll e virusit”, tha zoti Powell.

Ekonomisti Daco është dakord.

“Ekziston rreziku që me rigjallërimin e virusit dhe mungesën e miratimit të paketës fiskale, njerëzit të fillojnë të frenojnë përsëri shpenzimet dhe kjo të çojë në një recesion të dyfishtë”.

Ai thotë se tani për tani kjo nuk po ndodh, por se gjendja duhet të ndiqet me kujdes.

Rimëkëmbja pritet të jetë e ngadaltë.

“Mendoj se rimëkëmbja do të dojë kohë. Megjithatë, rritja vjetore dhe prodhimi i brendshëm bruto, mund të rikthehen në zero. Kjo nuk do të thotë që gjendja do të kthehet ku ishte, para mbylljes por se rënia do të ndalet pas një viti”, thotë Steven Ricchiuto, krye-ekonomist i firmës Mizuho Securities.

Ekonomistët thonë se paketa e ndihmës financiare e miratuar në mars, është arsyeja kryesore që ekonomia ka filluar të stabilizohet pas rënies rekord të pranverës. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mustafa flet për videon e inskenimit të varrimit të tij: Motrës gati i ra të fikët

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka komentuar videomontazhin e publikuar pak kohë më parë në rrjetet sociale, ku duket se ai ka vdekur dhe...

Fitoi shtatë tituj me Juven, ylli i futbollit vendos të tërhiqet

Ish-mbrojtësi i Juventusit, Stephan Lichtsteiner, ka vendosur të tërhiqet nga futbolli në moshën 36-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur vetë futbollisti, përmes një videoje të...

Shifrat nga pandemia/ PD nxjerr videon, akuzon qeverinë për mashtrim

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma, shprehet se qeveria është duke mashtruar lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ajo ka publikuar një video në Facebook, ku një...

Remont në një kabinë, ja zonat në Tiranë që do të mbeten pa energji nesër

Operatori i Sistemit të Transmetimit njofton se nesër do të kryhet remont në një kabinë në kryeqytet, për instalimin e sistemit të matjes. Punimet do...

Nuk ka falje për “Skënderbeun”/ Gjykata Federale konfirmon vendimin e CAS

Klubi i Skënderbeut bën me dije se Gjykata Federale e Zvicrës ka lënë në fuqi vendimin e CAS, për dënimin me 10 vite përjashtim...