E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

SHBA, mbi 250 mijë vdekje nga koronavirusi

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara kaloi shifrën 250 mijë, ndërsa numri i infeksioneve të reja vazhdon të rritet në pjesën më të madhe të vendit. Qyteti i Nju Jorkut vendosi t’i mbyllë shkollat duke filluar nga sot (e enjte), pasi të mërkurën shënoi ditën e shtatë radhazi me një normë infektimi mbi 3 për qind.

Nju Jorku i rihapi shkollat në fillim të tetorit, kur mesatarja 7 ditore e rasteve pozitive ishte nën 2 për qind. Qytete të tjera të mëdha, si Bostoni dhe Detroit, kanë marrë gjithashtu masa për të ndalur mësimdhënien fizikisht në shkolla.

Prej fillimit të pandemisë, në të gjithë vendin janë regjistruar më shumë se 11.5 milionë raste me koronavirus. Që prej javës së kaluar mesatarja e rasteve ditore ka qënë 160 mijë, ose sa trefishi i asaj të një muaj më parë. Sipas të dhënave, më shumë se 1,100 persona vdesin çdo ditë.

Punonjësit e kujdesit shëndetësor po përballen me një numër rekord pacientësh të shtruar në spitale.

Shumë shtete ka rifilluar vendosjen e kufizimeve për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Guvernatori i Minesotës Tim Walz njoftoi të mërkurën mbylljen për katër javë të restoranteve, bareve dhe palestrave. Në Minesota infeksionet po shtohen me katër herë më shumë çdo ditë, krahasuar me mesin e tetorit.

Zyrtarët kanë shprehur shqetësim me afrimin e festës së Falënderimeve, periudhë kur miliona amerikanë mblidhen me anëtarët e familjes dhe shpesh udhëtojnë në pjesë të tjera të vendit.

Guvernatori i Virxhinias Ralph Northam u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi, duke e cilësuar këtë “një akt dashurie”. Ai shtoi se nëse njerëzit vendosin të festojnë me të tjerë, duhet ta bëjnë këtë në grupe të vogla dhe jashtë.

Lexo edhe :   Ish-kreu i ISHP-së alarmon: Ka antiviralë që shiten deri në 700 euro në të zezë
Lexo edhe :   Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Sekretari amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar bëri gjithashtu thirrje për kujdes gjatë një konference për shtyp të mërkurën.

Grumbullimi në ambiente të mbyllura me njerëz që nuk janë anëtarë të familjes tuaj përbën rrezik të lartë për përhapjen e virusit“, tha ai.

Ndërkohë dy kompani farmaceutike kanë njoftuar lajme optimiste këtë javë. Rezultatet paraprake tregojnë se vaksinat e tyre kundër COVID-19 kanë qenë efektive. Zoti Azar tha se këto zhvillime tregojnë se brenda disa javësh Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) mund të autorizojë vaksinat dhe ato mund të jenë gati për shpërndarje.

Për shkak të punës së kryer, deri në fund të dhjetorit ne presim që të kemi rreth 40 milionë doza të këtyre dy vaksinave, të disponueshme për shpërndarje, ndërsa pritet të merret autorizimi nga FDA. Këto do të jenë të mjaftueshme për të vaksinuar rreth 20 milionë amerikanë që u takojnë grupeve më të ekspozuara ndaj rrezikut. Prodhimi do të vazhdojë të rritet pas kësaj”, tha zoti Azar.

Qeveria amerikane ka miratuar një program të prodhimit të vaksinave që synon shpërndarjen e tyre falas./VOA/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...