E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Sergej Aleshkov, ushtari 6-vjeçar që mori pjesë në Betejën e Stalingradit

Lufta e Dytë Botërore i mori jetën 13 milion fëmijëve. 6-vjeçari Sergej Aleshkov, ishte pjesëmarrësi më i ri në Betejën e Stalingradit, dhe një nga ushtarët më të rinj të asaj lufte.

Sergej lindi në vitin 1936, në fshatin Grin në rajonin e Kalugas. Në verën e vitit 1942, trupat gjermane ekzekutuan gati të gjithë banorët e fshatit, për bashkëpunimin e tyre me partizanët.

Vëllai i madh dhe nëna u vranë, ndërsa Sergej mundi të arratisej në pyll. Atje u gjet pas disa javësh nga ushtarët sovjetikë, që i qepën një uniformë të përshtatshme ushtarake. Sergej paraqitej në shtab çdo mëngjes.

Edhe pse nuk mori pjesë në operacionet luftarake, detyrat e Sergejit ishin ato të korrierit, shpërndarësit të gazetave dhe letrave në divizione.

Gjatë betejave, ai furnizonte ushtarët me ujë, fishekë dhe granata. I mituri u plagos në këmbë gjatë Betejës së Stalingradit, por u rikthye në front sapo u shërua.

Në vitin 1945, u nderua me disa medalje. U diplomua si jurist dhe punoi për shumë vite në rajonin e Çeljabinskut. Vdiq papritur në një stacion autobusi në vitin 1990.

                                        TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...